Londra'da İşçi Filmleri Festivali Facebookta Paylaş Tweetle

LONDRA ISCI FILMLERI FESTIVALI`ne davetlisiniz,

EMEĞİ GÖREN KAMERA

Türkiye’den yola çıkan ‘Karagöz ve Şarlo’ ile simgeleşen İşçi Filmleri Festivali’yle bu yıl ilk kez buluşuyoruz Londra’da ve kamerasını emeğe çeviren filmler ile umudu paylaşıyoruz.

Neoliberalizm, sanatı  da metalaştırmayı hızla sürdürüyor. Bu saldırılara karşı işçi sınıfı,yoksul halklar kısaca tüm ezilenler yeniden ayağa kalkarak karşı koyuyorlar. Bu onurlu kalkışmanın sanata etkisi gittikçe güçleniyor ve bu mücadele sanat aracılığıyla da tüm yoksul ve ezilen dünyaya umut taşıyor. Tam da bu sebeple, 5 yıldan bu yana da Türkiye’de gerçekleştirilen festival, bu alanın en önemli ayaklarından bir tanesi oluyor.

Festival, dünyadaki işçi sınıfının, yoksul halk kitlelerinin, ezilenlerin yaşamlarını, mücadelelerini, deneyimlerini altenatif bir filmcilik anlayışı ile aktaran film ve belgesellerden oluşuyor ve ücretsiz olarak seyircisi ile buluşuyor. Neoliberalizmin herşeyi rekabet ettirerek sömürüsünü katmerleştirmesine karşılık ‘rekabete hayır’ diyor ve filmlerimizi yarıştırmıyoruz.

Türkiye’deki işçi sınıfı mücadelesini sıçratan ve bir dönüm noktası olan Tekel Direnişi, acılış filmi ve kısa belgeseller ile festivalde yerini alıyor.

Tüm festival kalıplarının dışında tasarlanan İşçi Filmleri Festivali, sadece filmleri ile değil örgütlenmesi ile de farklılığını ortaya koymakta. Emekten yana olan kurum ve kişilerin çabalarıyla, kolektif olarak hazırlanan bu festival Londra’da da ilkini yapmak için büyük bir heyecanla yola çıktı.

Festivalimizin bir diğer amacı ise, emekten yana ve emeğin filmini yapmak isteyen yönetmenlerimizi yüreklendirmek, filmlerini izleyiciyle buluşturmak ve bu alandaki film üretimlerini çoğaltmak. Bu nedenle, festivalin son gününü Londra’da film üreten genç yönetmen arkadaşlarımızın kısa filmlerine ayırdık.

Bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz Londra İşçi Filmleri Festivali, 20 film ve belgeselden oluşuyor. 15-26 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival filmlerimizin gösterim yerleri ise, festivali düzenleyen ve destekleyen kurumların salonları olacak.

İyi seyirler..

Facebookta Paylaş Tweetle