Muğla'da İşçi Filmleri Festivali İlk defa Merhaba Dedi Facebookta Paylaş Tweetle

V. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, bu yıl ilk defa Muğla’da gerçekleşiyor İşçi Filmleri Festivali Muğla ayağı dün (24 Aralık) Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan coşkulu bir açılışla başladı. Festival Komitesi adına açılış konuşmasını yapan SES Yönetim Kurulu Üyesi Turgut Aslan, Muğla’da festivalin örgütleme çalışmalarına katılanlara teşekkür etti. Aslan, işçi sınıfının mücadelesini anlatan bir festivali Muğla insanıyla paylaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Aslan’ın ardından İzmir Halkevleri temsilcisi Didem Tosun konuşma yaptı. Ev eksenli çalışan kadınlar sahnede Festivalde sahneye çıkan Ev Eksenli Çalışanlar Sendikası’ndan kadınlar, “Biz kadınlar zaten doğduğumuz andan itibaren ev eksenli çalışıyoruz” diyerek söze başladı. Kadınlar ücretlerin düşük olmasına, sosyal güvencelerinin bulunmamasına karşı 1994’ten bu yana örgütlenme çalışmaları yürüttüklerini ifade etti. Etkinlikte söz alan Öğrenci Kolektifleri’nden bir üniversiteli ise üniversitelerin şehir dışına yapılarak toplumdan koparılmaya çalışıldıklarını dile getirdi.

Üniversiteli, “Bu festivalde bir araya gelmemiz o yüzden çok değerli. İzleyeceğimiz filmlerde göreceklerimiz gerçekten kendi yüzümüzdür” dedi. Açılış etkinliği Hüsnü Özbilgin’in verdiği konserle devam etti. Son olarak sahneye çıkan Tekel işçileri de Tekel direnişinin ardından hak mağdurlarında sessiz kalmama bilincinin oluşmaya başladığını belirtti. İşçiler 4C’ye karşı mücadelelerini anlattı. Konuşmaların ardından festival “Gördüğümüz Kendi Yüzümüzdür” filminin gösterimiyle başladı.

 

Facebookta Paylaş Tweetle