Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali Başlıyor ! Facebookta Paylaş Tweetle

“Anlatılan Senin Hikayendir” sloganıyla bu yıl dördüncüsünü gerçekleştireceğimiz Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali 17-26 Ekim tarihleri arasında Gönyeli Belediyesi Konferans Salonu’nda yapılıyor. Yönetmenliğini ve kurgusunu Kıbrıslı Türklerin yaptığı “Sudaki Suretler” filmi için, Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği lokalinde, tek günlük özel bir gösterim de gerçekleştirilecektir. Temel amacı dünya emekçilerinin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmak olan festival, her yıl Japonya'da, Kore'de ve Latin Amerika'da farklı bir ülkenin ev sahipliğinde organize edilmektedir. Kıbrıs’ta ilk olarak 2007 yılında Lefkoşa ve Mağusa’da düzenlenen festival, bu yıl Lefkoşa’da emekçinin ve emeğin sesini, dünya halk hareketlerini, sömürülen işçilerin mücadelesini beyaz perdeye taşıma niyetindedir.
Ülkemizde gerçekleştirilen emek düşmanı politikalara karşı Toplumsal Varoluş Mitingleriyle kabaran ve Recep Tayyip Erdoğan’ın adaya gelmesiyle birlikte vahşi bir polis şiddetiyle yüzleşen Kıbrıslı Türk halkının varoluş mücadelesi zorlu bir yolu yürümekte kararlıdır. İşçi Filmleri Festivali işte bu yüzden yapılmaktadır! İşçi Filmleri Festivali bünyesinde gösterilen filmler, verdiğimiz mücadelede yalnız olmadığımızın ve ezilenlerin birbirinden öğrenecek çok şeyleri olduğunun bir ifadesidir. İşçi Filmleri Festivali, Karadeniz’de derelerine sahip çıkan köylülerle Kıbrıs’ta varolmak için direnen halkın, Amerika’da özelleştirmeye direnen emekçilerle buradaki KTHY çalışanlarının ya da barış için mücadele eden Türk ve Kürt halklarının Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Elen halklarından bir farkı olmadığının vurgusunu yapar; hepsinin hikayesinin aynı olduğunu anlatır.
Dünyanın birçok coğrafyasında, küresel sermayeye karşı yürütülen mücadeleleri anlatan filmlerin yer alacağı festivalin ilk gününde Kıbrıs’tan, 1974 öncesi birbirine karşı savaşmış iki insan Fethi ve Marafefthis’in ve onları bir araya getirmiş Panikos Neokleus’un, iki halkın barışı için mücadeleye adanmış yaşamlarını anlatan “Anılar” filmi gösterilecek. Geçici ve güvencesiz işçiler, kadın işçiler, emekçilerin 1 Mayıs için mücadeleleri, halk hareketleri, özelleştirme karşıtı mücadeleler gibi konulardan seçmeye çalıştığımız filmlerimizi beğenerek izleyeceğinizi ümit ediyoruz.
İşçi Filmleri Festivali, dünyada ve ülkemizde, düzenleyen ve destekleyen sendika ve örgütlerinin sayısının artmasıyla daha da güçlü bir şekilde izleyicinin karşısına çıkmaya devam etmekte, dünya işçi sınıfıyla ülkemiz insanları arasında bir köprü ödevi görmektedir. Emekçileri tek yumruk haline getirmeye ve emeğin sesinin duyulur kılınmasına zemin hazırlayan 4. Uluslararası Kıbrıs İşçi Filmleri Festivali’ne herkes davetlidir.


http://www.uiff-kibris.org/

Facebookta Paylaş Tweetle