Mersin Facebookta Paylaş Tweetle

Mersin
31 Ekim 2009

IV. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Mersin’de 24 Aralık akşamı başladı. İskenderun programı ise yarın start aldı.

Mersin’de; Halkevleri, Mersin Tabip Odası, SES, Birleşik Metal İş, Dev Sağlık İş, Mersin Sinema Derneği, Öğrenci Kolektifleri ve Akdeniz Belediyesi tarafından düzenlenen Festival’in açılışı 24 Aralık Saat 19:00 da Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Açılış Öğrenci Kolektifleri Müzik Atölyesi’nin sunduğu müzik dinletisiyle başladı.

Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol’un konuk olduğu gecede açılış konuşmasını, düzenleme komitesi adına SES Mersin Şubesi başkanı Yılmaz Bozkurt yaptı. Bozkurt konuşmasında geçen hafta İstanbul ve Ankara’da işçilere dönük yapılan saldırıları ve BDP’lilere yönelik operasyonları kınadıklarını belirterek başladı. Bozkurt, ‘Mersin’de 4.sü düzenlenen Festival’in birlikte mücadele etmeye katkı sunması açısında da önemli bir misyonu olduğunu’ söyledi. Yılmaz Bozkurt ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin Kongre Sarayı’nın salonlarını kullanma konusundaki engellemelerini protesto ederek konuşmasını bitirdi.

Gecede söz alan Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol ise “4 yıl önce acemiliklerle ve amatörlüklerle başladığımız festivalin bu gün böyle büyük salonlarda bu kadar çok kitleye ulaşması gurur verici” diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü. “Bu gün Türkiye’nin her tarafında iktidar kendisine karşı durana saldırıyor . Tekel işçileri, itfaiyeciler, Kürtler, Aleviler. AKP hükümeti neo liberal programını uygulamak için elindeki bütün zor aygıtlarını kullanıyor. Ancak bu gün bu saldırılara karşı verilen direnişler de bize umut veriyor” dedi.

Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol’un ardından kürsüye Akdeniz Belediyesi Başkan Vekili Çiğdem Göksoy çıktı. Ankara’da “direnen” işçileri selamlayarak sözlerine başlayan Göksoy, “Ankara’da direnerek gaz bombası yiyen işçi kardeşlerimizi sevgi ile anıyorum” dedi. Kolektif bir emeğin sonucu olarak 4.’sü yapılan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Mersin gibi önemli bir şehirde yapılması çok önemlidir. Türkiye’nin 81 ilinin sosyo kültürel yapısını içinde barındıran Film Festivalinin Mersin’in kültürel dokusuyla birlikte yapılması sanata çok önem kazandırdığını düşünüyoruz” dedi ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmacıların ardından “Hayalicinas Karagöz Kukla Oyuncularından Tevfik Dinç’in hazırladığı Karagöz- Hacivat kukla gösterimi büyük ilgiyle izlendi. Ardından Mersin Limanı’nda sendikalı oldukları için işten atılan liman işçilerinin 120 günlük direnişini anlatan “Direniş Limanı” isimli belgesel izlendi ve Belgeselin yönetmeni Kadir Baziki kısa bir konuşma yaptı. Festival Açılış gecesi “100bin kişiydiler” belgeselinin gösterimiyle sona erdi.

İşçi Filmleri Festivali İskenderun’da başlıyor
İşçi Filmleri Festivali 27 Aralık Pazar günü İskenderun Kültür Merkezi'nde ilk gösterimle açılışını yapacak.

İlk defa bu yıl beldelere ulaşacak olan Festival Nardüzü Beldesi Sosyal Yardımlaşma Derneği Kültür Merkezi’nde gösterimi sunulacak. Belde gösteriminde Dr. Riyad Kırmızıoğlu da sağlıkta yıkımı anlatan bir konferans verecek.
---------------


Mersin'de 4. Uluslararası İşçi Filmleri festivali 24 Aralık 2009 Akşam saat 19:00 da başlayacak ve 4 gün sürecektir
Kongre Merkezi'nde yapılacak Açılış Gecesinin ardından diğer günler küçük salonlarda yine aynı kongre merkezinde gösterimlere devam edeceğiz.
Festivalin Mersin düzenleme komitesi
TTB
Mersin Halkevi,
Disk Birleşik Metal iş,
Kesk Ses,
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası,
Mersin Sinema Derneği,
Öğrenci Kolektifleri
ve Akdeniz belediyesi,

Facebookta Paylaş Tweetle