9. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Eskişehir Programı Açıklandı Facebookta Paylaş Tweetle

Her Yer Festival Her Yer Direniş
9. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Eskişehir’de İCF İşçisinin Direnişi’ni Selamlıyor


9. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Eskişehir’de 12-18 Aralık tarihleri arasında izleyicilerle buluşuyor! 

Bu yıl “Her Yer Festival Her Yer Direniş” teması ile 17 farklı ülkeden toplam 76 film ücretsiz olarak gösterilecek.

Festivalin ana karakterleri Karagöz ve Şarlo bu yıl yanında iki tanıdık dostla Haziran Direnişi’ne selam veriyor. Aydan Çelik’in illüstrasyonları ile V For Vendetta filminin karakteri Guy Fawkes ve Haziran Direnişi’nin sembollerinden birisi olan Kırmızılı Kadın, Karagöz ve Şarlo ile beraber dünyadan direniş filmlerini, Gezi filmlerini ve emekçilerin öykülerini beyazperdeye taşıyor.

Açılış Gecesi

12 Aralık Cuma, saat 18.00’de Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılacak açılış gecesini Hakkı KUŞ sunacak. Direnişin müziklerini yapan Praksis‘in ezgilerinin eşlik edeceği gecede ICF İşçilerine plaket verilecek. Açılış “Küf” filmi ile yapılacak. Filmin yönetmeni Ali Aydın’la birlikte Türkiye Sinemasının emektarlarından Salih Kalyon gecenin konukları olacak. 

Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan festival Eskişehir’de DİSK, KESK, Kristal-İŞ, Türk Harb-İŞ Eskişehir Şubesi, Tez Koop-İŞ, ESMMMO, Türkiye Maden-İŞ, TMMOB İKK ve Halkevleri tarafından düzenleniyor. 

Gösterim merkezlerini ve sayısını arttıran festivalin bu yılki destekçileri ise Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesi ile birlikte Öğrenci Kolektifleri olacak.Paneller
Festival kapsamında ülke gündemine, direnişlere dair paneller gerçekleştirilecek. 

14 Aralık Pazar günü saat 16.00’da Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Nasıl Bir Kent?” başlıklı panelde İstanbul Kent Savunması’ndan Çiğdem Çıdamlı, TMMOB Çevre Plancıları Odası Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Karademir ve TMMOB Makina Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Yönetim Kurulu Başkanı ile birlikte Eskişehir’in meydan sorunu ve kent direnişleri konuşulacak. 

15 Aralık Pazartesi günü saat 18.00’da Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde Benim Çocuğum belgesel film gösteriminin ardından belgeselde yer alan LİSTAG Ailelerinden Günseli Dum, Kaos-GL’den Seçin Tuncel ve MorEL’DEN Tolga Uyanık’ın katılımıyla LGBTİ - aile ilişkileri ve ailelerin örgütlenmesi konuşulacak.

16 Aralık Salı günü saat 18.00’de Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde “İş’te Cinayet” başlıklı panelde İstanbul İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nden Dr. Ali Çerkezoğlu, Soma’da eşini kaybetmiş olan Naciye Kaya ve Dev Maden-Sen Eğitim ve Örgütlenme Uzmanı Ethem Akdoğan ile yaşanan işçi cinayetleri konuşulacak.Zengin Film Programı

Festival süresince 25 adet uluslararası, 52 adet de Türkiye’den olmak üzere toplam 77 adet uzun ve kısa kurmaca, belgesel film seyirciyle buluşacak. 

Direnişler yine festivalin omurgasını oluşturuyor. Hava-iş’in uzun soluklu direnişini anlatan ‘Yer Gök Direniş’ , hepimize işgali ve dayanışmayı bir kez daha yaşatan ‘Kazova Direnişi: İşgal Et, Diren, Üret’ , gözaltında kaybedilen evladı için 33 yıl boyunca direnen Berfo Ana’yı anlatan ‘33 Yıllık Direniş-Berfo Ana’ bu omurganın bazı parçaları. ‘Külkedisi Değiliz’ ise, yıllarca hiçbir sosyal güvencesi olmayan bir işte çalışan, iş kazası geçiren, sakat kalan, cam silerken düşüp hayatını kaybeden ev işçilerinin sendikalaşma mücadelesine tanıklık ediyor.

Gezi ve Haziran Direnişi

Festival bu yıl Gezi ve Haziran Direnişi üzerine çekilmiş 15 film ile direnişi hatırlamak ve hatırlatmak amacında: ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ , ‘Ben Bir Slogan Buldum: Annem Benim Yanımda’, ‘Gezi’nin Ritmi’, ‘Direnen Sevgi’, Leviathan’la Yaşamak, ‘Ali: Düşlerinde Özgür Dünya’, ‘Gezi Tanıklığı’, ‘ Çapulcu Zamanlar’, ‘Resist’, ‘Ağaçlarla Başladı: Gezi Parkı’nda İsyan’, ‘Anne’, ‘Çünkü Ben Bu Parkı Seviyorum’, ‘Istanbul Yükseliyor’ ve Fatih Pınar’ın Gezi direnişini konu olan videolarından oluşan ‘Kısaca Haziran Direnişi’ gibi yapımlarla Haziran Direnişi’nin perdedeki yansıması İşçi Filmleri Festivali’nde gösterime girecek.

Roboski’de katledilen 35 Kürt köylüsü, süren barış ve adalet bekleyişi de unutulmadı. Banu Güven’in hazırladığı ‘Roboski Adalet İstiyor’ belgeseli, gaz fişeklerini toplayarak hayatını kazanan çocukların hayatının konu edildiği ‘Kapsül’, barışı dileyen çocukların filmi ‘Dileğim Barış Olsun’ festival programında yerini alıyor. 

Türkiye Sineması’nın yakın dönemdeki önemli filmlerinden ‘Zerre’, ‘Küf’, ‘Araf’ ve ‘Kelebeğin Rüyası’ da festivalin kurmaca uzun metraj filmlerinden bazıları.

Gezi Direnişi boyunca yaşanan ağır medya sansürünü ve otosansürü ele alan Selin Girit’in ‘Medya:Gizlenen Gerçekler’ belgeseli ile Ayce Kartal’ın bol ödüllü animasyon filmi ‘Tornistan’ da festivalin bu yılki programında yer buluyor.

Tuncel Kurtiz Anısına…
Festival, hayatını emekten yana kalbi atanlarla, başka bir dünya isteyenlerle omuz omuza geçirmiş bir ustayı, Tuncel Kurtiz’i de gidişinin ardından “İnat Hikâyeleri” ile anıyor.

Uluslararası filmler

Senegalli ünlü yönetmen Ousman Sembene’nin kadın sünnetine direnen Afrikalı kadınların mücadelesini anlattığı ‘Moolaadé’, 1871’de 2 ay iktidarda kalmış Paris halkının mücadelesini anlatan “La commune/Komün” ve seçimle iktidara gelmiş başka bir diktatör Hitler’in gerçek arşiv görüntüleri eşliğindeki faşizmini anlatan ‘Sıradan Faşizm/ObyknovennyyFashizm’, Çin’deki işçilerin hayatını, sorunlarını anlatan ‘Small Fish /Küçük Balık’, Fransa’ya gitmek isterken Yunanistan’a göçmen olarak gelmiş Afrikalıların yoksulluk ve umutlarını anlatan 2014 yapımı ‘AllPoints North/Herşey Kuzeyi Gösteriyor’, 2009 yılında 4 işçinin Milan’daki son aktif fabrikanın kapatılmasına direnmek için 20 metrelik vince tırmanışını ve 8 gün boyunca 40 derece sıcaklıktaki direnişini anlatan 2013 yapımı ‘On the Art of War /SavaşSanatı Üzerine’ öne çıkan uluslararası filmler.

Gösterimlerin yapılacağı salonlar:


Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi

Hasan Polatkan Kültür Merkezi

Aydın Arat Sosyal Yaşam Merkezi

Yenikent Esplanet Tesisleri

Esentepe Çocuk Sanat Merkezi

ESOGÜ F-5 Salonu, Fen Edebiyat Fakültesi

ESOGÜ Prof. Dr. Suat Mirza Salonu, Mühendislik Fakültesi

Eskişehir Halkevi


Fabrika gösterimleri
Entil, Hapalki, Tarkon, Doruk Ev Gereçleri, Demisaş, Renta, ICF, Tekersan Jant Sanayi Bilecik Vezirhan


9 Yıldır yapmış olduğumuz festivalimiz yarışmasız, sansürsüz, yalansız, talansız ve ücretsizdir. Bütün halkımız davetlidir.

İletişim için:

Eskişehir Halkevi:
Telefon: 0222 234 60 12 / 0507 569 76 03
Adres: İstiklal mah. Santral sok. İstek apt. 11/7


Web: www.iff.org.tr
E-posta: eskisehiriscifilmlerifestivali@gmail.com 
Twitter: @iscifilmfest

 

 

 

Facebookta Paylaş Tweetle