Bursa 2007 Facebookta Paylaş Tweetle

Bursa'da Halkevleri, "sendika.org", DİSK'e bağlı Sine-Sen,Genel-İş Nilüfer Belediyesi, KESK, Türk-İş-Tez-Koop-İş ve Petrol-İş sendikalarıyla, ÇGD, ÇHD, 78'liler Derneği ve İnSanat Sinema Derneği iş birliğiyle düzenlenen II. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali gerçekleşti.

Festival 15 Kasım günü saat 15 30 da Orhangazi Parkı’ndan Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu'na kadar yapılan ve yaklaşık 150 kişinin katıldığı bir yürüyüşle başladı. Saat 16.30 da ise Eğitim Araçları Salonunda bir kokteyl yapıldı.

Kokteylde Halkevleri Genel Başkanı Abdullah Aydın, Sine Sen yöneticisi Ahmet Keskin, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Genel İş Bölge Temsilcisi Hüseyin Yaman ve Mustafa Alabora birer konuşma yaptı. Konuşmaların ana vurguları kardeşlik çağrısı ve işçi filmleri festivalinin devamlılığı üzerineydi. Gece Vedat Sakman konserinin ardından Ezel Akayın konuşması ile sona erdi.

Festival’in devam ettiği günlerde 18 Kasım cuma günü Yıldırım Halkevi’nde Ezel Akay’ın katıldığı bir söyleşi ve müzik dinletisi gerçekleştirildi. Söyleşi mahallesinde ilk defa bir yönetmen gören mahalleli tarafından ilgiyle karşılandı. 20 Kasım salı akşamı ise Çağdaş Gazeteciler Derneği’nde Fuat Ercan’ın da katılımıyla bir söyleşi düzenlendi ve arkasından 5 fabrika filmi gösterildi.

Bu yıl işçi filmleri festivali hem geniş bir birliktelikle örgütlenmesi hem de yaygın gösterimler yapılması festivali yaygınlaştırdı. Film gösterimleri Uğur Mumcu Kültür Merkezi, Konak Kültür Evi, Yıldırım Halkevi, Akçağlayan Halk Odası, ÇGD Lokali, KESK Bursa Şubesi, İn-Sanat Sinema Derneği ve çevre ilçelerde çeşitli salonlarda yapıldı.
Festival zengin deneyimleri arkasında bırakarak 21 Kasım çarşamba günü sona erdi.
Sendika.org – Bursa

Facebookta Paylaş Tweetle