Eskişehir 2007 Facebookta Paylaş Tweetle

2. ULUSLARARASI İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ ESKİŞEHİR GÖSTERİMİNİN ARDINDAN
11 Aralık 2007

2. Uluslararası İşçi Filmleri Festivalinin Eskişehir ayağı 1–7 Aralık tarihlerinde Eskişehir'de gerçekleştirildi. 2. Uluslararası İşçi Filmleri Festivalinin Düzenleme Komitesi: Çağdaş Gazeteciler Derneği, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Eskişehir Tabip Odası, Halkevleri Derneği, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu, Kristal-İş Sendikası, Harb-İş Sendikası ve Tez-Koop-İş Sendikasından oluşmuştu.

2. Uluslararası İşçi Filmleri Festivalini Destekleyen Kurumlar ise; Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Üniversitesi Sinema ve Video Kulübü, Eskişehir Sinema Kültür Derneği, Eskişehir Öğrenci Kolektifi, Eskişehir Demokratik Kadın Platformu ve Yaşayan Tiyatro Topluluğuydu.

Festivalin kapanış konuşmasını yapan Eskişehir Halkevi Yöneticisi Av. Pınar ÇELİK konuşmasında "filmlerin yarışmadığı, katılımcılardan ücret alınmadığı bir festival olan 2. Uluslararası İşçi Filmleri Festivalinin amacının tüm dünyadaki işçi sınıfının yaşamının ve mücadelesinin anlatılması ve deneyimlerinin aktarılması" olduğunu söyledi.

Eskişehir Halkevi Yöneticisi Av. Pınar ÇELİK konuşmasını ardından Eskişehir Emekli-Sen yöneticisi Suat BÜYÜKERGEN son gösterim filmi Grev filmi öncesinde "grevin işçi sınıfı için bir silah olduğunu ve bunun son dönemde Telekom grevinde hayata geçtiğini" söyledi.

7 gün süren festival, Grev filminin gösterimiyle sona erdi. Filmler bu yıl iki mekânda birden izleyici karşısına çıktı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Taşbaşı Kültür Merkezi ve Anadolu Üniversitesi Kırmızı Salonda yapılan gösterimlere 2500 kişi katıldı.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da festival gazetesi tüm kente dağıtılarak Eskişehir halkını festivale katılmaya çağırdı.

Film gösterimleri sonrasında izleyicilerle yapılan anketler değerlendirilerek önümüzdeki yıl üçüncüsü yapılacak festival çalışmalarında bir deneyim aktarımı olarak kullanılmasına karar verildi.
Eskişehir Halkevi

Facebookta Paylaş Tweetle