Kocaeli 2007 Facebookta Paylaş Tweetle

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 2. kez Kocaeli'de
02 Ocak 2008Uluslararası İşçi Filmleri Festivali'nin Kocaeli ayağının galası 28 Aralık 2007 tarihinde akşam Dafne Kültür Merkezi'nde yapıldı. Katılımın oldukça yoğun olduğu festival galasına, Dev Sağlık İş'e üye taşeron sağlık işçileri damgasını vurdu. Galaya işçiler dışında bir çok sendika, siyasi parti ve dernek temsilcisi Sine-Sen Genel Sekreteri Ahmet Keskin ve Dev Sağlık İş Genel Sekreteri Tufan Sertlek katıldı.Festivalin başlangıç serüveni
Gala'da ilk konuşmayı yapan İşçi Filmleri Festivali'nin Düzenleme Kurulu'nda olan aynı zamanda Dev Sağlık İş Genel Sekreteri Tufan Sertlek festivalin düzenlenme nedenini ve süreci katılanlara anlattı. “İlk olarak 1994'te Amerika'nın San Francisco kentinde başlayan İşçi Filmleri Festivali daha sonra Latin Amerika'da düzenlenmeye başlandı. Latin Amerika'da başlayan gösterimlerin ardından festival, 3 yıl sonra Türkiye'ye de sıçradı” şeklinde anlattı. Sertlek, dünyayı yaratan emekçilerin varlıklarının yok edimeye çalışıldığını vurgulayarak film festivalinin bu yok edilişe karşı bir uyanış olduğunu belirtti. Dünyanın bazı bölgelirnde kapitalist sömürüye karşı başkaldırışın başladığını dile getiren Sertlek, festivalin bu başkaldırışları Türkiye'ye getirdiğini söyledi.

Türkiye'nin her yerini dolaşacağız
Sinemanın yeniden iyi örnekler vermeye başladığını kaydeden Sertlek, önemli olanın yüzünü emekçiden ve yoksuldan yana dönen filmlerin yapılması olduğunu vurguladı. İşçi Filmleri Festivali'nin türkiye'nin her yerini dolaşacağını söyleyen Sertlek, “Türkiye'nin her yerini dolaşarak yoksulların ve emekçilerin öyküsünü anlatacağız” dedi.Neden Kocaeli
Sertlek'in konuşmasının ardından söz alan Halkevleri 3. Bölge Temsilcisi ve İşçi Filmleri Festivali'nin Kocaeli düzenleme komitesinde yer alan Metin Kaya işçi filmeri festivalinin neden Kocaeli'de yapıldığını şöyle anlattı “Güvencesizleştirme taşeronlaştırma sürecinde işçi sınıfı bilincinin yok olmasına karşı dünyadaki işçi mücadelerini görsel boyutuyla Kocaeli'de neo liberalizmin yokbullaştırdığı ve işçileştirdiği tüm kesimlere göstermek istedik. Bu yüzden Kocaeli'de de bu festivali düzenlemeyi uygun gördük.”


İşçilerin mücadelerini anlatıyoruz
İşçi Filmleri Festivali'nin dünyanın bir çok yerinde başlatılan büyük mülksüzleştirme ve proleterleştirme dalgasına karşı işçilerin verdiği mücadeleleri anlatmak amacıyla düzenlediklerini söyleyen Kaya, televizyonların ve yayınlanan programların piyasacı, tüketim kültürüne dayalı yoz bir iktidar üretme işlevinden başka bir işlev görmediklerini dile getirdi.


İşçi festivalinde işçi sesi
Kocaeli Üniversitesi hastanesi'nde taşeron temizlik işçisi olarak çalışan ve Dev Sağlık İş'e üye olan Doğan Demir söz alarak festival hakkındaki düşüncelirini dile getirdi. Demir, festivalin kendileri için kendi hikayelirini anlattığı için çok anlamlı olduğunu söyledi ve festivali destekleyen kurumlara teşekkür etti.

Facebookta Paylaş Tweetle