Trabzon 2007 Facebookta Paylaş Tweetle

2. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, Trabzon'da
02 Ocak 2008


Trabzon'da Trabzon Halkevi'nin öncülüğünde, KESK, Türk-İş ve Yol-İş sendikalarıyla Mimarlar Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Of Folklor Derneği ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Öğrenci Kolektifi işbirliğiyle düzenlenen festivalin açılış töreni, Cuma günü saat 18:30 da düzenleme komitesini oluşturan örgütlerin temsilcilerinin kısa konuşmalarıyla başladı.

Festivalin açış konuşmasını yapan Trabzon Halkevi Başkanı Sinan Kutay, festival süresince dünyanın değişik ülkelerinden işçi filmlerinin gösterileceğini belirterek, ''3 gün boyunca işçilerin, emekçilerin ve köylülerin mücadelesinden kesitler sunulacak'' dedi.

Trabzon'un kültürel ve sanatsal birikimlerine katkı sağlamak için, Türkiye'nin değişik illerinde de düzenlenen festivali Trabzon halkıyla buluşturduklarını ifade eden Kutay, ''Ayrıca festival sonrasında kuracağımız sinema atölyesiyle gençleri sinemayla buluşturmayı hedefliyoruz'' diye konuştu.Açılış etkinliğinde, Trabzon Halkevi Müzik Topluluğu’nun işçi marşları dinletisi ve KTÜ Öğrenci Kolektifi Tiyatro Atölyesi’nin “İşçi Sınıfı” adlı kısa oyununun ardından Ö. Lütfü Akad’ın “Diyet” filminin gösterimi yapıldı.

Toplam 21 filmin gösterileceği ve 3 gün sürecek olan festivalde film gösterimleri, Trabzon Halkevi, Mimarlar Odası ve Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi'nde yapılacak. Filmler, ücretsiz olarak izlenebilecek

Facebookta Paylaş Tweetle