Sivas 2006 Facebookta Paylaş Tweetle

İşçi Filmleri Festivali Sivas’ta
26 Aralık 2006

Şehir şehir dolaşan İşçi Filmleri Festivali 24-25 Aralık tarihlerinde Sivas’taydı. Halkevleri, Disk - Sine-Sen, DİSK- Basın İş ve Sendika org'un düzenlediği Sivas İşçi Filmleri Festivali bir basın açıklaması ile halka duyuruldu.

İki gün süren festival Sivas SES şubesinin salonunda gerçekleştirildi.Yoğun bir ilgi ile karşılanan festivalde Sivas Halkevi Başkanı Adnan Yılmaz bir konuşma yaparak festivali anlattı. Yılmaz konuşmasında ;"Ülkemizde ve bölge hakları için zorluklarla dolu bir yılı geride bırakacağımız şu günlerde şimdiden dünyanın efendiliğine soyunan emperyalistler ve onların yerli işbirlikçileri ekranlarda barış ve mutluluk mesajlarıyla dilek ve temennilerde bulunmaya başladılar. Bölgemizi kan gölüne çeviren başını ABD'nin çektiği savaş çeteleri barış konusunda ne kadar samimi olabilirler” dedi.

Sözlerine “ Ülkemizi İMF politikalarıyla yöneten AKP iktidarı eğitimi ve sağlığı
paralı hale getirerek paran yoksa cahil kal ,öl diyenler bayramımızı kutlarken yeni yılda sağlık ve mutluluk dileyecekler.Yine asgari ücretliye ,açlığı bırakalım ölüm sınırında yaşamayı reva görürken,özelleştirmelerle sokağa attıkları insanlarımızı yok sayarken bizlerle dalga geçecekler, bizlerin bu türden temennilere karnı tok. Elbette mutlu yıllar ve yarınları yaşacağız ama anlamına uygun , bilerek yaşayarak.” şeklinde devam etti.

Adnan Yıldırım, festivali “Mutlu yıllara ulaşabilmenin yolu engebeli ve sarptır . Halkevleri, Disk, Sine-Sen, Disk Basın İş Ve Sendika org'un düzenlediği 1.Uluslararası İşçi Filmleri Festivalinde bu engebeli yolları aşmak isteyen işçilerin öykülerini, dünyada işçi sınıfının yaşamını ve mücadelesini anlatmak deneyimleri paylaşmak ve ortaklaştırarak işçilerin, işsizlerin, öğrencilerin, köylülerin ve kadınların mücadelesini halkların isyanını gösteren çalışmaları göreceğiz .” sözleriyle anlattı.

Sivas'ta da birtakım zorluklara rağmen filmleri izleyicilerle buluşturmanın sevincini yaşadıklarını, gelecek yıllarda düzenleyecekleri daha organizeli festivallerin başlangıcı olması dileği ile katılımlarından dolayı KESK Şubeler Platformuna , DİSK , Dev -Sağlık İş'e ve emekten yana olan herkese teşekkür ettiklerini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Facebookta Paylaş Tweetle