Eskişehir 2006 Facebookta Paylaş Tweetle

Eskişehir'de Emekçilerle Sıcak Buluşma
18 Aralık 2006Halkevleri, ÇGD(Çağdaş Gazeteciler Derneği), EBTO(Eskişehir Bilecik Tabip Odası), DİSK(Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu), KESK(Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu) ve KRİSTAL-İŞ’in düzenlediği Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin açılışı, 16 Aralık saat 18:30 da Eskişehir Taşbaşı Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Yoğun bir katılımın olduğu açılış gecesi, kurum temsilcilerinin ve konuk sanatçıların konuşmalarıyla başladı. Halkevleri Genel Başkanı Abdullah AYDIN, Dev-Maden İş Sendikası Genel Başkanı Çetin UYGUR, Sine-Sen Genel Sekreteri Ahmet KESKİN, Emekli-Sen Genel Başkanı Veli BEYSÜLEN, Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanı Ali Paşa ŞANLI, EBTO Başkanı Demet ÖZBABALIK yaptıkları konuşmalarla festivallin önemine vurgu yaptılar. Ardından Katre Müzik Topluluğu yaptıkları kısa müzik dinletisiyle festivalin açılışına renk kattı. Bu büyük geceye, Oscar’a aday gösterilen, “Dondurmam Gaymak” filminin yönetmeni, Yüksel Aksu da katıldı. Aksu, gecede yaptığı söyleşiyle filmin çekiliş öyküsünün anlatarak konuklara eğlenceli anlar yaşattı. Yönetmen, “Küçük insanların büyük filmi” diye nitelendirdiği bu emeğin öyküsünü, emekçilerle büyük bir gururla paylaştı. Halkevlerinin kendi kişisel kültürlenme sürecinde de önemli bir yeri olduğunu belirten Yüksel AKSU, böylesi bir festival yaptığı için Halkevlerine teşekkür etti.

Festivalin açılış töreninin ardından gösterime giren “Güneşli Bataklık” filmi büyük bir ilgiyle izlendi. Festivalin açılış filmi olan ve işçi mücadelesinin önemine değinen bu film, seyircilerin alkışlarıyla defalarca kesildi.

Açılış töreni ve film gösterimi toplam beş saat boyunca izleyiciler tarafından ayakta izlendi.
1.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Eskişehir’de 17 Aralık 18:00 de gösterilecek Maden Filmiyle gösterimine devam edecek.

Festival 16-23 Aralık 2006 tarihleri arasında ücretsiz olarak işçi filmlerinin gösterimiyle sürecek.

Facebookta Paylaş Tweetle