Kocaeli 2006 Facebookta Paylaş Tweetle

İşçi Filmleri İşçi kentinde
08 Aralık 2006

İşçilerin filmleri Kocaeli'nde gösterime 14 Aralık 2006 da başladı

1. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Türkiye’de ilk kez geçtiğimiz Mayıs ayında DİSK’e bağlı Basın-İş ve Sine-Sen sendikaları, Halkevleri ve Sendika.Org, tarafından 1–7 Mayıs tarihleri arasında İstanbul ve Ankara’da düzenlendi. Ankara ve İstanbul’dan sonra Adana, İzmir, Bursa, Artvin, Bolu, Mersin illerini gezdikten sonra şimdi de Kocaeli’de.

Kocaeli’de Festivali Halkevleri, Sine-Sen, Sendika.Org, Basın-İş, TTB, KSMMMO, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, Belediye-İş Sendikası 1 ve 2 Nolu Şube, Genel-İş, Dev Sağlık-İş, Eğitim-Sen, Tüm Bel-Sen, SES, BES, ESM, Kocaeli Bölge Tiyatrosu, Tuncelililer Derneği, Vartolular Derneği, Hacı Bektaş Veli Derneği, BKM düzenliyor.

Dünya ve Türk Sineması’ndan işçi sorunlarına eğilen 25 film ve belgeselin yer alacağı festivalde, Yavuz Özkan’ın maden işçilerinin yaşamını anlatan “Maden”, Metin Yeğin’in “Patronsuzlar” belgeselleri, Ken Loach’un “Ekmek ve Güller” filmleri yer alacak.

Yapılan festival ile tüm dünyadan işçi sınıfının yaşamını ve mücadelesini anlatmak, bu konuda film veya belgesel yapan kişi ve grupların deneyimlerini paylaşmak, işçilerin, işsizlerin, öğrencilerin, köylülerin ve kadınların mücadelesini gösteren çalışmaları yaygınlaştırmak, Türkiye’de ve dünyada işçi filmlerine olan ilgiyi artırmak ve bu konudaki filmleri teşvik etmek amaçlanıyor.

Festival filmleri, Kocaeli’de Halk Eğitim Merkezi, Dafne Kültür Merkezi, Kandıra Teksen Köyü, Sanayi Sitesinde Dost Kafe, Derince Halkevi, Dilovası Ekoloji, Çevre ve Sağlık Derneği, Körfez Yözyatağı Derneği, Körfez Belediyesi Teknik Hizmetler binasında gösterime girecek. Bir hafta sürecek olan festival’in programı şöyle:

14 Aralık Perşembe günü Halk Eğitim Merkezi’nde saat 18.30’da verilecek kokteylle başlanacak. Yurtsever Cephe İşçi Korosu’nun dinlenmesinden sonra Kocaeli Festival komitesi Başkanı’nın, Halkevleri Genel Başkanı’nın, Sine-Sen Genel Başkanı’nın Çasod Genel Başkanı’nın konuşmalarının ardından saat 20.30’da yönetmenliğini Ken Loach’un yaptığı ‘Ekmek ve Güller’ adlı film gösterilecek.

15 Aralık Cuma günü Dafne Kültür Merkezi’nde saat 18.00’da yönetmenliğini Kaya Tanyeri’nin yaptığı ‘Güneşe Dönük Kamera’ filmi ile başlayacak program saat 18.45’te yönetmenliğini Süreyya Duru’nun yaptığı ‘Güneşli Bataklık’ filmi ile devam edecek. Saat 20.45’te başlayacak Majidi Majidi’nin yönettiği ‘Baran’ filmi ile program sona erecek.
16 Aralık Cumartesi günü Dafne Kültür Merkezi’nde saat 18.00’da Avi Lewis’in yönettiği ‘İşgal’ filmi ile başlayacak program saat 19.45’te ‘Yeni Çeltek’ belgeseli ve saat 21.00’da Yavuz Özkan’ın yönettiği ‘Maden’ filmler izlenecek.

17 Aralık Pazar günü Dafne Kültür Merkezi’nde Serkan Acar’ın yönettiği ‘Ekmek Davası’ filmi ile saat 18.00’da program başlayacak. Saat 19.30’da Alper Şen’in ‘Kağıtçılar’ filmi ve saat 21.00’da Laurent Antet’in yönettiği ‘İnsan Kaynakları’ filmi ile son bulacak.

18 Aralık Pazartesi Halk Eğitim merkezi’nde saat 18.00’da Labor Video Project’in ‘Wal-Martlaşmaya Direnmek’ filmi ile başlayacak program saat 18.45’te ‘kum Taneleri’ belgeseli, saat 20.00’da S.Gilles ve F.Khan’ın yönettiği ‘Barınma Hakkı’ belgeseli, saat 21.00’da Jennifer Wagner’in ‘Venezüella Yükseliyor’ filmi ve saat 22.15’te ‘Sasetru İşçilerindir’ belgeselinin gösterimleri yapılacak.

19 Aralık Salı günü Halk Eğitim Merkezi’nde saat 18.00’da Teo Chee, Nye Ng ve Committee for Asian Women’ın ‘İpek ve Demir’ filmi ile başlayacak program, saat18.45’de Stephen Fears’ın ‘Liam’ filmi ve saat 20.45’te Pere Jon Ventura’nın ‘İguazu Etkisi’ filmi izlenecek.
20 Aralık Çarşamba Halk Eğitim Merkezi’nde 18.00 ve 21.15 saatleri arasında Metin Yeğin ve Dilek Çolak’ın Yönettiği ‘Patronsuzlar’ belgeselinin 4 bölümü izlenecek. Saat 22.15’te aynı yönetmenlerin Brezilya’da çektiği ‘Topraksızlar’ izlenecek.

21 Aralık Perşembe günü Halk Eğitim Merkezi’nde saat 18.30’da Kocaeli Festival Komitesi Başkanı Kapanış konuşmasını yapacak. Kapanış konuşmasından sonra Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Akbulut ‘Gündelik Yaşam ve Toplumsal Hareketler’, Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aynur Özuğurlu ‘Çöplükten Bakmak’, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz ‘Tıp ve Sinema’, Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Araştırma Görevlisi Nurçin İleri ‘Bergama Köylü Hareketinin Kültürel ve Ekonomik Dinamikleri’ konulu paneller verilecek. Saat 20.45’te ‘Yeni Çeltek’ Belgeseli ile festival Kocaeli’de son bulacak.

Mahalle ve iş yerlerinde yapılacak olan gösterimlerin tarihleri ve saatleri, iş yeri ve mahallelerde bulunan temsilciler tarafından belirlenecek.

Facebookta Paylaş Tweetle