Zonguldak 2009 Facebookta Paylaş Tweetle

İşçi kenti Zonguldak'ta İşçi Filmleri Festivali Yapıldı
23 Kasım 2009

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin yolu Zonguldak’tan geçti.

Zonguldak Belediyesi, Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı, TMMOB Maden Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Genel Maden İşçileri Sendikası ve Eğitim-Sen Zonguldak Şubeleri tarafından düzenlenen Festival 19 kasım akşamı gerçekleşen bir açılış töreniyle başladı.

Festival’in galası Zonguldak’ın ve Türkiye işçi sınıfının tarihinde önemli bir yeri olan Zonguldak yürüyüşünün anlatıldığı 100 bin kişiydiler belgeselinin gösterimi ve ardından yapılan kokteyle gerçekleşti. Hasan Seçkin'in emek karikatürlerinin sergilendiği gecede festival düzenleme komitesi adına Ahmet Öztürk ve Genel Maden İş Sendikası adına Taci Aklaya birer konuşma yaptılar. Yapılan konuşmalarda sadece festival değil kenti anlatan 100 bin kişiydiler belgeselinin öyküsü ve Zonguldak’tan başlayan Ankara yürüyüşü de anlatıldı. Gecede 100 bin kişiydiler belgeselinin yönetmeni Metin Kaya’ya da bir plaket sunuldu.

İşçi filmleri 3 gün boyunca AKM ve Makine Mühendisleri Odası’nda gösterildi. Festival kapsamında Ahmet Soner ve Zahit Atam’ın katıldığı bir İşçi ve Sinema paneli düzenlendi.

Facebookta Paylaş Tweetle