İzmir 2009 Facebookta Paylaş Tweetle

İzmir'de Festival coşkusu
10 Mayıs 2009

Konak Belediyesi ve Halkevleri işbirliği ile düzenlenen 4.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs gecesi Dr.Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür Merkezi Avni Anıl Sahnesi'nde '100 Bin Kişiydiler' isimli filmin gösterimiyle başladı. Açılış gecesine katılan 500 e yakın İzmirli sanatseverler film gösteriminin ardından Melike Demirağ konseri ile zamana yolculuk yaptılar.
Geleneksel hale gelen 1 Mayıs klibiyle başlayan gecede 2009 yılının Taksim görüntüleri ayakta alkışlanarak yoğun ilgi topladı.

Filmin öncesinde festivalin anlam ve önemine değinen açılış konuşmaları yapıldı. Konak Halkevi Başkanı Avukat Nail Tursun, "Emperyalizmin tüketim kültürüne karşı dünyanın yoksullarının, çiftçilerinin, en alttakilerin sinemasını, halkın sinemasını yaratmak için yola çıkan işçi filmleri festivali yol almaya devam ediyor. Dünyanın sokaklarında neoliberalizme karşı kapitalizme karşı yaratılan mücadelenin filmlerini izleyeceğiz. Bu yıl festivalin ana teması olarak 'Biz başka dünya isteriz' sloganını belirledik" derken derinleşen ekonomik krizle birlikte yoksulların, işsizlerin, işçilerin başka bir dünya istediğinin daha net görünür hale geldiğini belirtti. Tursun konuşmasının sonunda, Karşıyaka Belediyesi’nde Kent A.Ş. firmasında çalışırken işinden atılan ancak taşeron şirkete karşı şantiyesine sahip çıkmak için eylemde olan işçilerin mücadelesini selamladı.

Açılış konuşmasını yapan Konak Belediye Başkanvekili Adnan Akyarlı ise ülke çapında eşzamanlı olarak 4 yıldan bu yana gerçekleştirilen festival kapsamında toplam 48 filmin 2 salonda ücretsiz olarak gösterileceğini belirti. Aynı zamanda Akyarlı festivalin kendisini gençlik İstanbul Teknik Üniversitesi yıllarına kadar götürdüğünü katıldığı yürüyüşleri, Taylan Özgür ve Vedat Demircioğlu'nu bir kez daha saygıyla andıklarını belirtti.Brukmanlı Kadınlar Filminin yönetmeni İshak Işıtan ile söyleşi

6 Mayıs'ta Alsancak Kültür Merkezi'nde, Brukmanlı Kadınlar filminin izlenmesinden önce gerçekleştirilen söyleşide yönetmenin Van Depremi'nin, 1 Mayıs 1977'nin, 2 Eylül Direnişi'nin tanıklığını kamerasıyla etmesi salonda bulunanları heyecanlandırdı. Söyleşide Işıtan’ın çektiği görüntüler ve Arjantin’de yaşanan ekonomik kriz ile ilgili konuşuldu. Işıtan 13 yaşında eline fotoğraf makinesinin geçmesiyle başlayan hikaye anlatma tutkunluğunu dile getirdi. Eline geçen malzemelerle dünyayı değiştirme isteğini dolayısıyla filmlerindeki ilişkilerinin yatay olmasını istediğini bu yüzden İşçi Filmleri Festivali’nde olmaktan çok mutlu olduğunu belirtti. Söyleşinin ardından Işıtan’ın yönettiği Burkmanlı Kadınlar filmi gösterildi.


Sendika.Org – İzmirFacebookta Paylaş Tweetle