Azad - Yakup Tekintangac

Annesiyle birlikte İstanbul'a göç etmek zorunda kalan Azad'ın hikayesi; dört duvar arasında sıkışıp kalan Kürt bir çocuğun, bu duvarları aşarak dışarıya uzanmanın yollarını aramasını konu ediniyor Azad. Kelime anlamıyla da özgür demek. Bu topraklarda genelde ötekilerin özelde Kürtlerin özgürlükleri hep kısıtlandı. Türkiye'de hapse atılan gazetecilerin çoğunluğunu Kürt gazeteciler oluşturuyor. Siyasiler dönemine göre değişkenlik göstererek kolaylıkla hapse atılabiliyor. Birkaç ay önce Sedat Akbaş isimli bir genç telefonda Kürtçe konuştuğu için katledildi. Kürtçe eğitim hala yasak, bu eğitimi veren özel okullar da kapatıldı. Bir etkinlikte Kürtçe şarkı söyledi diye Hozan Aram Serhad tutuklandı.

Devamını Oku

Barışın Önemini Savaşın İçinden Anlatmak - Murat Bay

İlk defa gittiğimiz bir sahaya olan adaptasyon sürecinin, zorlukları en yoğun yaşadığımız dönem olduğunu söyleyebilirim. Alanı tanımak, can güvenliği açısından tehlikeleri belirlemek, alandaki kolluk kuvvetlerinin ve eylemcilerin toplam psikolojisini anlamak, sosyal çevreyi örgütlemek vs. Savaş koşullarının yarattığı paranoya çatışan tarafları yabancılara özellikle de gazetecilere karşı oldukça hassaslaştırıyor. Bu durum bazen bizlere tehtit ve şiddet olarak yansıyor.

Devamını Oku

Makinaların ‘Diş’lileri Arasında Sarı Şemsiyeli Bir Garip Âdem… - Cüneyt Karakuş

Makina yağının bende yarattığı dokunma hissi, makinaları sadece uzaktan izlemeyi yeğ tutmama sebep olmuştur. Bunu söylediğim için makinalarla hiç çalışmadığım, emeği kendimce tanımlamak zorunda kalmadığım zamanlar olmadı sanılmasın. Yağ parçacıklarına da tutundum, yürüyen bantlarla ben de yürüdüm. Fakat sonunda en sevdiğim makinanın kamera; filmi bina edenin de insanlar ile makinaların uyumlu çalışması olduğuna inanmış olmalıyım ki Sûret, klasik anlamda emeği göz ardı etmeksizin, bir şemsiye fabrikasında çalışan Âdem’in hikâyesi olarak çıktı karşıma.

Devamını Oku

Yılmaz Güney’i Anmak İçin… - Zahit Atam

Kimya da asit ve baz arasında turnusol kağıdı ayrım işlevi görür: asitle kırmızı, bazla mavi rengi verir. Türkiye’de sosyalist değerler ve mücadele sürecinde ise böylesine net bir değişimi 1980 darbesi sağlar. Geçmişin değerleri ve hatta toplumsal ahlaki yüceleri 1980 ile birdenbire değişir. Şunu hiç unutmayın, 1980’lerin starı, daha öncesinde milletvekili bile seçilemeyen Özal idi, geçmişte komisyoncuydu ve patronların verdiği harcırah ile refah içinde yaşıyordu.

Devamını Oku

Karagöz Sisfos'tur

Sisifos mitolojide tanrılar tarafından lanetlenip cezalandırılan ilk insanoğludur. Aynı zamanda da ölümlülerin en bilgesidir. Tanrılar Sisifos'u bir kayayı durmamacasına dağın tepesine yuvarlayıp çıkarmaya mahkûm etmiştir; Sisifos kayayı tepeye kadar getirince, kaya kendi ağırlığıyla yeniden aşağı yuvarlanacaktır. Kayanın ardından bakan Sisifos aşağı inip tekrar kayayı çıkarmaya çalışacak ve bu her seferinde aynı olacaktır.

Devamını Oku

Alternatif Medya Deneyimi Olarak İşçi Filmleri Festivali | Önder Özdemir

Kim iddia edebilir ki bir filmin, bir şarkının ya da bir oyunun, içinde yaşadığımız dünyayı anlama ve anlamlandırma çabamız açısından gazetenin, TV’nin ve internetin sağladığı bilgiden daha az önemli olduğunu?

Devamını Oku

Direnenlerin Selfie’si 9 Yaşında | Dinçer Aslan (Altyazı)

Kimse on binlerce insanın kentin en büyük meydanında gaz maskeleriyle dolaşmasının kolektif bir delilik hali olmadığını iddia edemez. Gücenilecek bir şey değil ya, delilikten gücenenler var diyelim; en azından sokaklarda her gün rastlayabileceğiniz türden sıradan bir olay değildir bu.

Devamını Oku