11. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Kocaeli Programı Açıklandı

11. Uluslararası İşçi Filmleri 1 Aralık’ta perdelerini açıyor. Saat 19.00’da Alternaif Tiyatro’da başlayacak olan gecede müzik dinletisinin ardından yönetmenliğini Muammer Özer’in yaptığı “Bir Avuç Cennet” filmi izleyicilerle buluşacak. Festivalin Açılış Gecesi konukları ise Ceren Moray ve Emre Can Polat. Gece, geçen aylarda kaybettiğimiz usta sanatçı Tarık Akan Anısına yapılacak. 1-4 Aralık tarihleri arasında sürecek olan festivain gösterim yerleri ise; Eğitim-Sen, Retro Kültür Kafe, Tuna Bedesten Pasajı, Kocaeli Tabip Odası ve İzmit Halkevi. Programın ayrıntıları www.iff.org.tr adresinde.

Devamını Oku

İşçi Filmleri Kocaeli'nde

2006 yılında yola koyulan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bu yıl 7. kez izleyicisi ile buluşuyor. Emeği, emekten yana öyküleri ve direnişleri perdeye taşıyor. Bu yıl 2 Mayıs tarihinde İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da aynı anda başlayan emeğin festivali daha sonra geçen yıllarda olduğu gibi kent kent süren ve bütün bir yıla yayılan uzun bir yolculuğa başladı.

Devamını Oku

İşçi Filmleri Adana'da ve Kocaeli'nde

Bu yıl 2 Mayıs tarihinde İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da aynı anda başlayan emeğin festivali daha sonra geçen yıllarda olduğu gibi kent kent süren ve bütün bir yıla yayılan uzun bir yolculuğa başladı. Festivalin bir yıllık, bu uzun Anadolu yolculuğunda şimdiki durağı ise Adana ve Kocaeli. 100’ün üzerinde gazeteci, 600’ün üzerinde üniversite örgencisi tutukluyken; emekten yana söz söyleyenlere yıllarca hapis cezaları verilirken;

Devamını Oku

Kocaeli İşçi Filmleri Festivali 4-10 Aralık 2010 arasında Emekçilerle buluştu

Karagöz ve Şarlo’nun da katıldığı festival yürüyüşü İzmit merkezde dolaşmış, halkı festivale davet etmişti. Festival etkinliğinde Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin hazırladığı güvencesiz çalışmayı ve mücadeleyi konu alarak kapitalizm eleştiri yapan bir performans sergilendi. Etkinlikte Dario Fo’nun Japon Kuklası oyunu sahnelenirken, Fatih Pınar’ın Tekel İşçileri ve konfeksiyon işçilerinin hayatını hikayeleyen belgeselleri gösterildi. Festival ilçe merkezi, mahalleler, köyler, fabrikalar ve üniversitede yapılan gösterimlerle 10 Aralık’a kadar sürdü.

Devamını Oku

Kocaeli 2006

1. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Türkiye’de ilk kez geçtiğimiz Mayıs ayında DİSK’e bağlı Basın-İş ve Sine-Sen sendikaları, Halkevleri ve Sendika.Org, tarafından 1–7 Mayıs tarihleri arasında İstanbul ve Ankara’da düzenlendi. Ankara ve İstanbul’dan sonra Adana, İzmir, Bursa, Artvin, Bolu, Mersin illerini gezdikten sonra şimdi de Kocaeli’de.

Devamını Oku

Kocaeli 2007

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali'nin Kocaeli ayağının galası 28 Aralık 2007 tarihinde akşam Dafne Kültür Merkezi'nde yapıldı. Katılımın oldukça yoğun olduğu festival galasına, Dev Sağlık İş'e üye taşeron sağlık işçileri damgasını vurdu. Galaya işçiler dışında bir çok sendika, siyasi parti ve dernek temsilcisi Sine-Sen Genel Sekreteri Ahmet Keskin ve Dev Sağlık İş Genel Sekreteri Tufan Sertlek katıldı.

Devamını Oku