Adana

Adana
31 Ekim 2009

Adana'da 4. Uluslararası İşçi Filmleri festivali 24-25-26-27 Aralık 2009 içinde gerçekleşti.

“Biz Başka Dünya İsteriz” temasıyla 25 Ülkeden 50 filmin gösterime girdiği festival Adana’da Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonunda 24 Aralıkta 600 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Kentin emek ve demokrasi güçlerinin kurumsal katılımlarının yoğun olduğu geceye TTB Merkez Konsey Yöneticisi Ali Çerkezoğlu, SES Genel Merkez Yöneticisi Köksal Aydın,Halkevleri Genel Merkez Yöneticisi Samut Karabulut ve Kültür Sanat Sen Genel Merkez Yöneticisi Mustafa Polat konuk olarak davetliydi.

19 Maden işçisi anısına
Meltem Özer Şahiner ve Muhammet Bakır’ın sunumuyla gerçekleşen festival Bursa’da hayatını kaybeden 19 maden işçisine ithaf edilerek sahneye yerleştirilen sandalyeye 19 karanfil bırakıldı.

“Festivalimiz; bizlere dayatılan egemen kültüre karşı duruştur, kapitalizmin oyununu bozacak olan sesimizin çığlığıdır” diyerek izleyicileri karşılayan sunucular, “Korkularına yenildiler, girdikleri yerin yedi kat altından çıkamadılar. Öyle birilerinin gibi parayla ölçülür üzüntümüz yok bizim. Bu canlar bizim, bu canlar salonumuzda, omuz başımızda,yüreğimizde. Önlem almayanda, göz yumanda hesap verecek” diyerek izleyicileri Bursa’da hayatını kaybeden maden işçileri anısına bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Adana’da festival başladı
Gecede Festival Komitesi adına söz alan Ekrem Gültekin, amaçlarının neo-liberalizme karşı çıkan deneyimleri paylaşmak; yaşanan dünyanın dününe, bugününe ve geleceğine emek cephesinden bakmak ve işçilerin yurt içi ile yurt dışında kendi sınıfıyla iletişim kurmasını sağlamak olduğunu söyledi. Festival gösterimlerinin dört gün boyunca Taş Mekan,Adana Tabip Odası ve Eczacılar Odasında ücretsiz olarak süreceğini belirten Gültekin,26 Aralık Cumartesi günü Maraş Katliamı belgeselinin ardından dönemin tanıklarından Yasin Aytaç’la;
Pazar günü ise Yılmaz Güney’in Adana’dan başlayıp Paris’te sona eren yolculuğunu anlatan Adana Paris belgeselinin gösteriminin ardından Ahmet Soner’le Yılmaz Güney hakkında söyleşi düzenleneceğini söyledi. Gültekin sözlerini festivalin hayat bulmasında emeği geçenlere teşekkür ederek sonlandırdı.

Maraş katliamı unutulmadı
Festival sunucularından Meltem Özer Şahiner konuşmasında 31 yıl önce Maraş’ta yaşanan katliama dikkat çekti. 24 Aralık 1978 yılında yüzlerce kişinin öldürüldüğü, evlerinin yakılıp yıkıldığı, kadınların tecavüze uğradığını hatırlatan Şahiner,yaşananları kınamanın yanı sıra, sorumluların emekçilerin iktidarında vahşetleriyle birlikte yok olacaklarını söyledi.

TTB Merkez Konsey Yöneticisi Ali Çerkezoğlu,SES Genel Merkez Yöneticisi Köksal Aydın,Halkevleri Genel Merkez Yöneticisi Samut Karabulut ve Kültür Sanat Sen Genel Merkez Yöneticisi Mustafa Polat sırasıyla söz alarak yürütülen sınıf mücadelesinin beyaz perdede yer bulmasının önemine vurgu yaptı.

Tekel İşçilerinin direnişinden selam
Festivalin en alkış alan konuşması tekel işçisi Kenan Aslantaş’a aitti. Ankara’da özlük hakları için mücadele eden işçilerin uğradıkları polis şiddetine vurgu yapan Aslantaş, mücadelelerinin polis copuna, biber gazına, panzerden sıkılan suya rağmen süreceğini, Ankara’dan kazanım elde etmeden sadece ölülerinin geleceğini söyledi. Festivale destek vermek amacıyla Ankara’dan gelen Aslantaş’ı izleyiciler “Hepimiz Tekel İşçisiyiz” diyerek selamladı.

Şerif Şahiner ve Şinasi Şıraman’den emek türküleri
Festival gecesinde aynı zamanda tiyatro sanatçısı Şerif Şahiner ve Şinasi Şıraman’da sahne aldı.Adnan Yücel,Nazım Hikmet ,Pablo Neruda ve Can Yücel’in işçi temalı şiirlerini seslendiren Şerif Şahiner ve Şinasi Şıraman’ın söylediği emek türküleri izleyiciler tarafından beğeni kazandı.

Festivalde yerel üretimler sergilendi
Gecenin sunucularından Muhammet Bakır Adana’da oluşturulan Sinema Atölyesine dair bilgi verdi. İşçilerin hikâyelerini göstermenin ve paylaşmanın istenilen amaca ulaşmada yetersiz olacağını, bunların yanı sıra kendi hikâyelerimizi kendimizin oluşturduğu beyaz perdeye yansıtacak üretimleri hayata geçirerek olabileceğini söyledi. Bu ihtiyaçtan kaynaklı Adana’da Festival çalışmaları kapsamında iki yıl önce üretim atölyesinin oluşturulduğunu, atölyenin bu zamana kadar kısa metrajlı iki belgesel çektiğini, gelecek dönem çalışmalarının sürdüğünü belirterek isteyen herkesin atölye çalışmalarına katılabileceğini söyledi.

Atölye çalışmalarını görsel olarak anlatan fragmanın gösterildiği gecede son olarak Açılış filmi olan Metin Kaya’nın yönetmenliğini yaptığı “100bin Kişiydiler” belgeseli gösterildi.