Antakya

Antakya
31 Ekim 2009


4.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Antakya ayağı sona erdi. Bu yıl festivalde gösterimlere ve etkinliklere katılımın çok yoğun oldu.Halkevleri, DİSK, KESK ve HAMOK (Hatay Meslek Odaları Koordinasyonu) tarafından düzenlenen festival Antakya Kültür Merkezi'nde Antakya halkıyla buluştu.Festivale ilgi çok büyüktü


10 Aralık Perşembe günü Metin Kaya’nın yönetmenliğini yaptığı “100 Bin Kişiydiler” belgeseliyle başlayan festivalde uzun ve kısa metrajlı film ve belgeseller dört gün boyunca gösterime girdi. Geçtiğimiz senelere göre daha fazla izleyiciyle buluşan festivalde panel ve söyleşiler, müzik dinletileri ve tiyatro gösterimleri de vardı.Halkevleri Genel Sekreteri Oya Ersoy’un panelist olduğu “AKP’nin Demokrasi Yalanı”, DİSK/Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Antakya Tabip Odası Başkanı Tacettin İnandı’nın panelist olduğu “Sağlıkta Yıkım” temasını işleyen panellere halkın katılımı yoğunluktaydı.Demokrasi panelinde AKP’nin gerçek yüzünün DTP’nin kapatılmasıyla gün yüzüne çıktığı vurgulanırken, Sağlıkta Yıkım panelinde hasta katkı paylarının yarattığı sorunlar ön plandaydı.
Festivalde aynı zamanda Epik Tiyatro ve Sanat Topluluğu ile Tomruksuyu SYDD tiyatro topluluğu emek temalı oyunlar sergiledi.

Hatay KESK/ Eğitim-Sen Müzik topluluğunun da işçi marşlarını söylediği festival 13 Aralık Pazar günü Toprağın Tuzu isimli uzun metrajlı filmin gösterilmesiyle sona erdi.Antakya halkının sevdiği isimlerden biri olan Murat Zidane genç yaşta yaşamını yitirdi.

Antakya Murat Zidane'yi yitirdi

Antakya'da ilk başladığı tarihten bu yana İşçi Filmleri Festivali'ne katkı sunan Murat Zidane yaşamını yitirdi.

Murat Zidane'nin ölümüyle ilgili Hatay Halkevi Başkanı Eylem Mansuroğlu bir açıklama yaptı:

"Antakya’nın demokrasi mücadelesine önemli katkıları olan kardeşimiz,dostumuz,yol arkadaşımız Murat Zidane’yi kaybettik.


Demokrasi mücadelesinde safını kimseye kaptırmayan dostumuzu halkımız aynı zamanda sanatçı kimliğiyle de tanır. Konserlerde, dinletilerde,dayanışma yemeklerinde yanımızda hep “O” vardı. En son halkımızın izlenimine sunulan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali'nin dayanışma yemeğinde yanımızda sesiyle, fikriyle, inancıyla yer alan kardeşimizi geçirdiği ani rahatsızlıktan dolayı kaybettik.Ailesine ve sevenlerine sabır diliyor,tüm halkımıza baş sağlığı diliyorum."Sendika.Org-Antakya


 
 
İşçi Filmleri Festivali 10 Aralık 2009 tarihinde Antakya'da gerçekleştirilecek..

Uluslar arası İşçi Filmleri Festivali’nin 4. ayağı Antakya Halkıyla buluşmaya hazırlanıyorÜç yıldır işçilerin yaşam öykülerini perdeye taşıyarak Antakya halkıyla buluşan festival bu sene “Biz Başka Dünya İsteriz” temasıyla 10 Aralık Perşembe günü izleyicilerin seyrine sunulacak.


DİSK, KESK, HAMOK, TMMOB ve HALKEVLERİ’nin düzenleyeceği festivalde 25 Ülkeden 50 film gösterilecek.Festival Komitesi Antakya Gazeteciler Cemiyetinde yaptığı basın toplantısında gösterimlere dair bilgilendirmede bulundu. Komite adına açıklamada bulunan SES Hatay Şube Başkanı Kemal Yalçın bu sene düzenlenecek festivalin “Biz başka dünya isteriz” temasıyla kriz, işsizlik, güvencesizlik ve mücadele dolu emek öykülerini beyaz perdeye yansıtılacağını belirtti. Gösterimlerin ücretsiz olacağını vurgulayan Yalçın, filmlerin gösterimi sadece salonlarla sınırlı kalmayacak; mahallelere, işyerlerine ve sendikalara uzanacak ve izleyiciler işçi filmleriyle buralarda yapılacak özel gösterimler aracılığıyla da buluşacağını söyledi.Festival boyunca panel, tiyatro ve müzik dinletilerinin de düzenleyeceğini söyleyen Kemal Yalçın; 10 Aralık Perşembe günü saat 18.00’de Zonguldak İşçi Grevinin tema alan “100bin kişiydiler” belgeselinin gösterimiyle başlayacak Festivale tüm Antakya halkını davet ederek açıklamasını sonlandırdı.Sendika.Org-Antakya