Bursa 2009

Bursa'da IV. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Başladı
16 Haziran 2009

4. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Anadolu turuna Bursa’yla devam ediyor.14-21 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen Festival, Bursa Halkevleri, Nilüfer Belediyesi, Bursa Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası, KESK Bursa Şubeler Platformu, Bursa Tabip Odası, Çağdaş Hukukçular Derneği, 78’liler Gişirimi ve Doğa-Der tarafından düzenleniyor.


Gecede Bandista kendine özgü tarzla direniş marşları seslendirdi.
Festival, 14 Haziran Pazar günü Ataevler Basın Kültür Sarayı’nda gerçekleşen açık hava etkinliği ve kokteyle açıldı. Açılışta Bandista müzik topluluğu bir konser verirken 100 Bin Kişiydiler belgeselinin gösterimi yapıldı.

Gecede, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol, BMİS Bursa Şube Başkanı ve DİSK Bölge Temsilcisi Ayhan Ekinci, KESK Şubeler Platformu dönem sözcüsü Şenel Pehlivan ve Dev Sağlık İş Bursa Bölge Temsilcisi Derya Öztürk birer konuşma yaptılar.

Bursa’da grevde olan BMİS üyesi Asemat işçileri ve grevlerinin 142. gününü geride bırakan Asil Çelik işçileri de birer konuşma yaparak işçi sınıfınının grev çoşkusunu sahneye taşıdılar. Grevlerini ve yürüttükleri mücadelelerini anlattılar. BMİS üyesi grevdeki işçiler ve Dev Sağlık İş üyesi sağlık emekçileri sahneye hep bilrikte çıkarak festival konuklarını selamladı. Gecede BSMMO Başkan Yardımcısı Ahmet Hikmet Sönmez Grevdeki işçilere, Yıldırım halkevi Şube Başkanı Ahmet Keskin de 100 Bin Kişiydiler belgeselinin yönetmeni Metin Kaya’ya Festival anısına bir plaket sundu.

Yapılan konuşmaların ardından Burak Demirci tarafından kısa bir şiir dinletisi gerçekleştirildi. Ardından Bandista sahne alarak seslendirdiği ezgilerle Bursalılara umut ve direniş çağrısı yaptı. Açılış etkinliği 100 Bin Kişiydiler belgeselinin gösterimi ile sona erdi.

Festival 21 Haziran’a kadar sürecek. Festival gösterim programına ulaşmak için tıklayınız

Sendika.org - Bursa