Antakya 2008

Antakya'da 4950 kişi 3. Uluslararası İşçi Filmleri festivaline Katıldı
18 Kasım 2008

3. Uluslararası İşçi Filmleri festivali, 13 Kasım Perşembe günü KESK Genel Başkanı Sami Evren, Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol, TTB MYK üyesi Ali Çerkezoğlu, Sinema ve Tiyatro sanatçısı Mustafa Alabora, Yönetmen Metin Yeğin ve Karadeniz’in çevreci amcası Vatandaş Mustafa’nın katıldığı bir etkinlikle açıldı. festival açılışına 5oo kişi katıldı.

Beşyüz davetlinin katıldığı açılış Tomruksuyu SYDD Tiyatro Topluluğunun sergilediği oyunla başlayan gece konukların festivalin emek hareketine kattığı değerlere dair konuşmalarıyla devam etti.

Mısırlı işçilerin isyanını konu alan ve Metin Yeğin’in yönetmenliğini yaptığı “El Mahalla” belgeselinin gösteriminin ardından festival programı kokteylle sona erdi.

Festivalin ikinci gününde film gösterimlerinin yanı sıra panellerde düzenlendi.

Saat 11.oo’de Vatandaş Mustafa belgeselinin gösteriminden sonra Mustafa Alabora ve Halis Orhan’ın katılımıyla gerçekleşen panelin ana teması çevre hakkı oldu. Günün ikinci panelinin teması “Kriz ve Emek Hareketinin Görevleri” idi. Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol’un konuşmacı olarak katıldığı panelde sermayenin girdiği krizin faturası emekçi halka kesilemeyeceğini, krize karşı halkın şartları olduğunu ifade etti. İkinci gün festivali 850 Antakyalı izledi.

Festivalin üçüncü gününde en önemli katılım TTB MYK üyesi Dr. Ali Çerkezoğlu ve Hatay Tabip Odası Başkanı MKÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı uzmanı Prof. Dr. Tacettin İnandı’nın katıldığı “sağlık hakkı” paneli oldu. Panelde GSS sunumu yapan İnandı, sağlık sisteminin yarattığı sağlıksız durumlarından bahsederken TTB MYK üyesi Ali Çerkezoğlu ise GSS’ye karşı oluşturulması gereken ortak sağlık cephesinin önemine değindi. Panelin ardından yönetmenliğini Michael Moore’un yaptığı, ABD sağlık sistemini Kanada, İngiltere, Fransa ve Küba ile kıyaslayan SICKO adlı belgesel gösterimi yapıldı. Maraş, Fatsa ve Che belgesellerinin gösterildiği festivalin üçüncü gününü 1200 kişi takip etti.

Festivalin 4. ve son gününde DİSK/Sine Sen Genel Sekreteri Ahmet Keskin ve Oyuncu Necmettin Çobanoğlu izleyicilerle buluştu. Sıkı yönetimin en acılı günlerinde İmralı Yarı Açık Cezaevi'nden verilen izinle köylerine, evlerine gitmek isteyen beş mahkumun yolda yaşadıkları zorluklar ve insan hayatlarının dramı çok başarılı bir anlatımla sunan; senaryosu Yılmaz Güney tarafından yazılan ve Şerif Gören tarafından 1981 yılında yönetilen YOL filminin gösteriminin ardından film oyuncularından olan Necmettin Çobanoğlu dönemin koşullarını izleyicilerle paylaştı.

4 gün boyunca 4950 kişiye ulaşan festivalin son gününde festival komitesi adına söz alan Hatay Halkevi Başkanı Eylem Mansuroğlu sahneden tüm izleyicilere emeği kameraya ve sinemayı sokağa çıkarma çağrısı yaparak festivalin Antakya ayağını sonlandırdı.

Sendika.org/Antakya