Adana’da Uluslararası İşçi Filmleri Festivali

V. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin duyurusu Adana’da coşkulu bir yürüyüşle yapıldı.
Adana Festival Yürüyüşü Videosunu Sendika.TV den izlemek için burayı tıklayın
22 Aralık 2010 günü saat 12.30’da Cemalpaşa PTT önünde toplanan festival gönüllüleri Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’na kadar yürüyerek tüm Adana halkını festivale çağırdı.
Yürüyüşe belediye işçileri, Migros’ta çalışan işçiler ve Dev Sağlık-İş Sendikası’na bağlı sağlık işçileri yoğun katılım gösterdi. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı yürüyüşün en önünde festival harfleriyle yürüyen işçiler ‘Tayyip sen yaşa 590 lirayla’, ‘Yaşasın işçi filmleri’ sloganları attı.

Yürüyüşte akordeon ve diğer ritim aletleriyle müzik yapıldı, işçi marşları söylendi.

Tiyatro salonunun önünde konfeti ve meşaleler eşliğinde bir basın açıklaması okuyan festival gönüllüleri 23 Aralık günü açılışı yapılacak olan festivali Adana halkına duyurdu.
Basın açıklamasını okuyan Adana Halkevi yöneticisi Osman Erkut yaptığı açıklamada festivalde gösterilecek filmler ve  gösterim yerleri hakkında bilgi verdi. Daha sonra söz alan Dev Sağlık-İş Çukurova Şube Başkanı Mustafa Hotlar 23 Aralık günü TBMM önünde yapacakları eylem hakkında bilgi verdi. Bugün Diyarbakır’dan gelen işçilerle birlikte Mersin’e geçeceklerini, akşam ise Ankara’ya hareket edeceklerini söyleyen Hotlar 23 Aralık’ta talepleriyle TBMM önünde olacaklarını söyledi.