Ve emeğin festivali Bursa’da da başlıyor: Şimdi 'özgürlük' vakti

 

2006’da yola koyulan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 6 yıl boyunca olduğu gibi bu yıl da emeği, emekten yana söz söyleyen öyküleri ve direnişleri beyazperdeye taşıyor. Emeğin beyazperdedeki yansıması Anadolu'nun dört bir yanını dolaşmakla kalmıyor, dünyanın pek çok ülkesindeki benzer öyküleri Türkiye Halklarıyla buluşturuyor.

Yedi yıldır İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da aynı anda başlayan emeğin festivali, her yıl açılışını 4 kentte 2 Mayıs'ta yapıyor. Festival daha sonra geçen yıllarda olduğu gibi kent kent süren ve bütün bir yıla yayılan uzun bir yolculuğa çıkıyor

100’ün üzerinde gazeteci, 600’ün üzerinde üniversite örgencisi tutukluyken; emekten yana söz söyleyenlere yıllarca hapis cezaları verilirken; çocuklar devletin cezaevlerinde şiddetin bin türlüsüne maruz kalırken; toplumsal muhalefet tutuklamalarla, zorla teslim alınmaya çalışılırken; Uludere’de onlarca insan, Hopa’da suyuna, deresine sahip çıkan Metin Lokumcu katledilirken; dereler, yoksul mahalleler, kentler talan edilirken İşçi Filmleri Festivali yaşananlara sessiz kalmayacağını ilan ediyor. Festival bu yılki temasınıda iktidar tarafından hak ve özgürlüklere yönelik saldırılar karsısında “özgürlük” olarak belirledi:

Özgürlük Emek ister!

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali yedinci yılında ‘Özgürlük Emek İster’ diyor. Ve 21 gösterim yerinde izleyicilerle buluşturacağı belgesel ve kurmaca, yerli ve yabancı 57 filmin perdesini 2/9 Kasım tarihleri arasında Bursa’da açıyor…

Açılış Orçun Benli’ nin bir 12 Eylül filmi olan‘Bu Son Olsun’ filmiyle yapılacak

Festivalin açılışı 2 Kasım Cuma günü saat 18.00'de Nilüfer Nazım Hikmet Kültürevi’nde kokteylle başlayacak. Kokteylin ardından bir 12 Eylül filmi olan ve Orçun Benlinin yönettiği, ‘Bu Son Olsun’ filminin gösterimi Yönetmenin katılımıyla gerçekleştirilecek. Müziğinin coşkusu ve şiirselliğiyle gecenin son konuğu Düşbaz olacak. Ardından festival Bursa’da mahallelerde,sendikalarda,işyerlerinde ki gösterimlerle izleyicilerle buluşacak.