8.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Antakya’da perdelerini açıyor

 

Antakya’da yedincisi düzenlenen ve Antakyalılardan yoğun ilgi gören Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 6 Aralık’ta perdelerini açıyor

8. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Antakya’da perdelerini açıyor. Festival, 6 Aralık Cuma günü Meclis Kültür Merkezinde saat 19.00’da yapılacak açılış gecesiyle Antakya halkıyla buluşacak.

Her sene farklı temanın işlendiği festivalde bu yıl ki ana tema “Sınırda Yaşamak”.Festival komitesi haziran eylemleri sırasında yitirdiğimiz demokrasi şehitlerini unutmayarak, bu sene düzenlen festivali “Güneyin üç fidanına”  ithaf ediyor.

Sınırda yaşayanlar olarak aşina olduğumuz hikâyeler festival sayesinde beyaz perdeye yansımış olacak.

Açılış gecesi 6 Aralık Cuma günü olan Festivalde oyuncu ve yönetmenlerde izleyicilerle buluşacak. Antakya’nın sevilen oyuncularından Barış Atay, oyuncu Mustafa Alabora, oyuncu Rıfat Sönmez, oyuncu Ceren Moray ve yönetmen Berkan Aktepe açılış gecesinde Antakyalılarla buluşacak.

Festival gecesinde yönetmenliğini Berkan Aktepe’nin yaptığı “Direnen Sevgi” isimli belgeseli gösterime girecek.  Belgeselin ana teması Taksim Gezi parkında başlayan isyanın Antakya yansımaları üzerine. Haziran isyanı süresince Armutlu mahallesinde yoğunlaşan direnişin konu alındığı belgeselde Ahmet Atakan, Abdullah Cömert ve Ali İsmail Korkmaz’ın hikâyeleri de anlatılıyor.

7-8 Aralık günleri Atatürk Parkında bulunan Oda Tiyatrosunda filmler gösterilmeye devam edilecek. Oda Tiyatrosunda aynı zamanda 7 Aralık Cumartesi günü Barış Atay, Ceren Moray, Mustafa Alabora ve Rıfat Sözmez’in katılımıyla saat 14.00’de “Gezi İsyanı” konulu söyleşi düzenlenecek.

17 ayrı ülkeden 55 filmin gösterime gireceği festival 9 Aralık Pazartesiyi takip eden hafta boyunca sürecek.

Festival bu sene belde belde gezecek

Gümüşgöze, Yeşilpınar, Çekmece ve Serinyol Belediyelerinin destek verdiği festivalde özel belde gösterimleri düzenlenecek. Özel gösterimlerde “Direnen Sevgi” belgeseli belde halkıyla buluşacak.

Festivalin ilk özel belde gösterimi 9 Aralık Pazartesi saat 19.00’da Çekmece Beldesinde olacak. Bandista müzik grubunun da yer alacağı gösterim Beyaz Kardeşler Düğün Salonunda izleyicilerle buluşacak.

İkinci özel gösterim ise 10 Aralık Salı günü. Gümüşgöze Belde binasında saat 19.00’da başlayacak olan etkinlikte Hatay Halkevi Müzik Grubunun dinletisi de olacak.

Özel gösterimler 11 Aralık Çarşamba günü Yeşilpınar Beldesiyle sürecek. Belediye binasının yanında bulunan Hayat Cafe’de saat 19.00’da başlayacak olan gösterimde “Direnen Sevgi” belgeseli izleyicilerle buluşacak.

12 Aralık Perşembe günü Serinyol halkı festivale ev sahipliği yapacak. Ahmet Gök Sosyal Tesislerinde saat 19.00’da başlayacak olan gösterim Arapça Koro’nun seslendireceği Arapça ezgilerle zenginleşecek.

Son Özel gösterim Ali İsmail Korkmaz’ın beldesinde olacak. Ekinci Beldesi Malik Düğün salonunda saat 19.00’da başlayacak olan etkinlikte Halkevi Müzik Grubu Ali İsmail’in türkülerini seslendirecek.

Halkevleri,Disk/Genel İş,Hatay Meslek Odaları Koordinasyonu,KESK’e bağlı Tüm Bel Sen ve internet portalı sendika.org ‘un düzenlediği 8. Uluslar arası İşçi Filmleri Festivali bütün Antakya halkını “kendi hikâyesini” izlemeye davet ediyor.

Hiçbir şekilde sponsor kabul edilmeyen festivalde bütün gösterimler, etkinlikler, konserler biletsiz ve ücretsizdir.

Gösterim yerleri:

7-8 Aralık:Oda Tiyatrosu(Atatürk Parkı)

9-13 Aralık: Hatay Halkevi(23 Temmuz vergi dairesi yanı, milenyum apt. zemin kat)

Ritim Sanat(Sümerler Mahallesi)

Tıkınak(MKÜ kampusu)

Düzenleme Komitesi: Halkevleri, DİSK/Genel İş, Hatay Meslek Odaları Koordinasyonu,KESK/Tüm Bel Sen, sendika.org

Destekleyenler: Yeşilpınar Belediyesi, Gümüşgöze Belediyesi, Çekmece Belediyesi, Serinyol Belediyesi