2017 Yılı Festival Filmleri

Filmin adı (Orijinal isme göre alfabetik sıralayla) Bilgiler
683 Belgesel, 20’, Türkçe, Türkiye, 2017 Yönetmen: Canberk Şimşek
Özet: Çalıştığı bölgenin fiziki yapısı gereği oldukça meşakkatli ve takdir edilecek bir görevi üstlenen Koç, Türkiye’nin özellikle doğu bölgelerinde  hala rağbet gören, ‘’Kara Tren’’ in yolunu açmaya gayret göstermektedir.
50/D'yi Bal Eyledik / Smile and Re'as'sist. Belgesel, 1 56' 11'', Türkçe, Türkiye 2016, Yöneten: A. Deniz Morva Kablamacı
Özet: 2008’de YÖK yeni bir yönetmelik çıkarır ve ardından bir yürütme kurulu kararı alır. Doktorasını bitirecek 50/d’li yüzlerce araştırması görevlisinin bir anda işsiz kalmaları söz konusu olur. İܒde bir grup sendikalı asistan bir araya gelir ve yeni düzenlemeye karşı birlikte mücadele ederler.
Abuela Grillo / Grillo Nine Animasyon, 13’, Sözsüz, Danimarka, 2009 Yönetmen: Denis Chapon
Özet: Grillo Nine şarkısını söylediğinde yağmur pek güzel yağar. Bir gün nine çok şarkı söyler ve çok yağmur yağar. Köylüler bundan hoşlanmaz ve nineye kötü davranır. Nine başka yerlere doğru yola koyulur…
Adalen 31  Kurmaca, 110’, İsveççe, Türkçe alt yazılı, İsveç, 1969 Yönetmen: Bo Widerberg
Özet: Fabrika işçileri komşu kasabadaki greve destek verir. Grev boyunca, grevciler karşılaştıkları tehlikeleri tatlılıkla savuşturur. Ta ki; fabrika sahipleri, yabancı ülkelerden gelen büyük bir emirle grevi sonlandırana kadar.
Ana Yurdu / Motherland Kurmaca, 96’, Türkçe İngilizce altyazılı, Türkiye - Yunanistan, 2015 Yönetmen: Senem Tüzün
Özet: Sancılı bir boşanma sürecinin ardından toparlanmaya başlayan Nesrin, işinden ayrılır ve İstanbul’daki evini terk eder. Nesrin babaannesinden kalan Anadolu’daki  boş köy evinin yolunu tutar
Babamım Kanatları / My Father's wings Kurmaca, 101’, Türkçe-Kürtçe, İngilizce altyazılı, Türkiye, 2016 Yönetmen: Kıvanç Sezer
Özet: Ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenen inşaat işçisi İbrahim için yaşamdaki en değerli şey uzaktaki ailesidir. Yeğeni Yusuf ise yükselme hırsıyla dolu genç bir işçidir ve amcasının durumunu anlamaktan uzaktır 
Bademler / Bademler  Belgesel, 18’, Türkçe, İngilizce alt yazılı, Türkiye, 2016 Yönetmen / Director: Caner Özarslan
Özet: Film, İzmir’in Urla ilçesine bağlı Bademler Köyü insanlarının tiyatro aşklarını anlatmaktır.
Başka / Other Belgesel, 12’ 15’’, Türkçe, İngilizce alt yazılı, Türkiye, 2016 Yönetmen / Director: Cemre ŞENSES
Özet: Kadın Tomruk işçilerini konu alan belgesel, genel algı olarak “erkek işi” olarak görülen ağaç kesme işini yapan kadınların hayatlarından kesitler sunmaktadır. 
Beyoğlu Sineması / Beyoglu Movie Theather Kurmaca, 15’53”, Türkçe, İngilizce alt yazılı, Türkiye, 2016 Yönetmen: Ömer Ferhat Özmen
Özet: Serhat ve Yunus Beyoğlu’nda boş bira şişeleri toplayıp satan işçi çocuklardır. Bir gün Beyoğlu Sineması’nın önünden geçerken Buz Devri filminin afişini görürler.
Börklüce projesi / Börklüce Project Türkiye dahil 5 farklı ülke sinemacıları kendi anladıkları Börklüce Mustafa’yı kısa filmlerle anlattılar. İran, Filistin, Kosova, Yunanistan ve Türkiye’den katılan sinemacıların bu serüveni de “Börklüce’yi Anlamak” adlı belgeselin konusu oldu. 
Buki-naki Tatakai / Silahsız Mücadele Kurmaca, 140’, Japonca Türkçe alt yazılı, Japonya, 1960 Yönetmen: Satsuo YAMAMOTO
Özet: Halkı eğitmeye önem veren insan biyolojisi hocası Senci Yamamoto, kışkırtma ve iftiralarla akademiden uzaklaştırılır. İşçi – Köylü Partisi’nden üst meclise seçilir ancak, meclise yönelik soru önergesi hazırladığı sırada saldırıya uğrar.
Çınara Sipi / Beyaz Çınar  Belgesel, 83’, Kürtçe, Türkçe alt yazılı, Türkiye, 2016 Yönetmen: Kazım Öz
Özet: Dersim´in bir dağ köyünde yaşayan Zeynel Dede; becerikli, yaşlı bir Kürt ustadır. Ustalığı sadece bir alanla sınırlı olmayan Zeynel Dede müzik, enstrüman, söz, taş, ahşap, hayvancılık ve arıcılık alanlarında ismini miras olarak bırakmıştır.
COD / COD Kurmaca, 4’ 44”,  Sessiz film, Türkiye,  2017 Yönetmen: Onur DOĞAN
Özet: Çalışmak ve tüketmek karşılığında vaadedilen ”renkli hayallerin” de kendisine ait olmadığını fark eden kahramanımız için yıkım kaçınılmazdır.
Der Kampf Geht Weiter - Une vie de lutte / anti faşist Paris  Belgesel, 31’, Almanca ve Fransızca, Türkçe alt yazılı, Almanya, 2015 Yapım: North East Anfita & Lefte report
Özet: Film Paris’teki anti – faşist hareketi anlatır. 2013’te öldürülen Clément Méric anısına adanmıştır
Ditching the Fear. / Korkuyu atmak Belgesel, 80’, İtalyanca, Türkçe altyazılı, İtalya, 2015 Yönetmen: Johanna Schellhagen
Özet: Kuzey İtalya’da 2008’den beri olağan dışı şeyler oluyor. Şirketler, politikacılar ve medya, işçi haklarını baltalamak için krizi kullanıyor. Öte yandan, ücret skalasının en altında, canlı ve güçlü direniş biçimleniyor. 
Dokunuş /TheTouch Belgesel, 53’,Türkçe, İngilizce alt yazılı, Türkiye, 2016 Yönetmen / Director: Ethem ÖZGÜVEN
Özet: Yaşamı boyunca demokrasi, özgürlük ve barıştan bahsetmiş  ölümsüz usta Aziz Nesin’in 100. yaşını kutluyoruz. Ustanın hayalleri  duyarlı, sorumluluk sahibi nesiller yetiştirmeyi amaçlayan Nesin Vakfı ile devam ediyor.
Eflin / Eflin Kurmaca, 9’29’’, Arapça -Türkçe, Türkçe ve İngilizce alt yazılı, Türkiye, 2016 Yönetmen: Burak Berke Erdem
Özet: Ülkelerindeki savaş sebebiyle küçük Eflin ve annesi İzmir’e gelir.Çocukluğunu geride bırakmak zorunda kaldığı bu yolculukta ona bir şarkı eşlik edecektir.
Eskisi Gibi / Like The Old Time Belgesel, 5’,  Türkçe, İngilizce alt yazılı, Türkiye, 2015 Yönetmen: Ferhat Sayım
Özet:Kadın gazeteci olmanın zor olduğu erk-egemen sistem içinde çalışan bir kadın gazetecinin mücadelesinden bir kesit.
good / iyi insan Kurmaca, 92’, İngilizce, Türkçe altyazılı, ABD, 2008 Yönetmen: Vincent Amorim
Özet: Almanya’da faşizmin yükselişi ‘birkaç delinin komplosu’ değildi. Birçok ‘iyi’ insan da kendilerini bir anda tamamen kontrolden çıkmış bir toplumun göbeğinde buldular. Edebiyat profesörü John Halder, aile sorunları olan normal bir adamdır. Halder’ın bir romanı beklenmedik şekilde propaganda bakanlığı tarafından desteklenir ve Halder hızla yükselmeye başlar.
Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? / Killing the Shadow Kurmaca, 135’, Türkçe, Türkiye, 2006 Yönetmen: Ezel Akay
Özet:Film,14.yy’da Bursa'da geçer. Anadolu'da yaşayanlar Moğol saldırısından kaçıp akın akın Bursa'ya yerleşmekte ve Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk tohumları atılmaktadır. Karagöz, akıllı ama cahil, öfkeli ama komik bir Türkmen göçeri, Hacivat ise devletlerarasında ulaklık yapan, zeki, ehlikeyif ve lafazan bir postacıdır.  
Halkın Sanatçısı Halkın Savaşçısı Yılmaz Güney / Yılmaz Güney: The Artist of People The Warrior of People Belgesel, 47’, Türkçe, Türkiye, 2016 Yönetmen: Aziz Özer
Özet:Yılmaz Güney ile hapishanelerde aynı koğuşta birlikte yatan, filmlerinde oynayan, aynı politik örgütlenme içinde yer alan kişilerin  yanı sıra kızı ve sanatçı dostlarının anlatımları belgeselde yer alıyor.
Hoşgeldin Lenin / Welcome Lenin Belgesel, 20', Türkçe, İngilizce alt yazılı, Türkiye, 2016 Yönetmen: Ahmet Murat Öğüt, Aylin Kuryel, Begüm Özden Fırat, Emre Yeksan
Özet: "Hoşgeldin Lenin", 1991'de SSCB'nin dağılması ile birlikte atılan heykellerden biri olduğu düşünülen, yaklaşık iki sene boyunca Karadeniz’de yolculuk etmiş ve sonunda Akçakoca belediye binasındaki tozlu depoda 'korunma' altına alınmış bu heykelin öyküsü.
I Daniel Blake / Ben Daniel Blake Kurmaca, 100’, İngilizce, Türkçe altyazılı, İngiltere, 2016 Yönetmen: Ken Loach
Özet: Daniel Blake bir marangozdur; geçirdiği kalp krizi sonucu doktorlar çalışmasına izin vermez. Daniel, işsizlik fonuna başvurmak zorunda kalır ama sistemin çarpıklığı nedeniyle devlet yardımı alamaz.
iron moon / Demirden Ay Belgesel, 85’, Çince, Türkçe altyazılı, Çin, 2015 Yönetmen: Xiaoyu Qin/ Feiyue Wu
Özet: Çin’de, bir Apple montaj fabrikasında çalışan 24 yaşındaki genç bir işçi arkasında “Mideme indirip yuttuğum, adeta demirden bir aydı…” mısralarını da içeren 200 kadar şiir bırakarak intihar eder.
İstanbul’un Sesi / Sound of Istanbul Belgesel, 15’ 54’’ , Türkçe, İngilizce alt yazılı, Türkiye, 2015 Yönetmen: Gökhan ÖCAL
Özet: Mehmet Tamdeğer ustası Mikael Zilcan’dan kalan mirası günümüzde de devam ettiriyor. Henüz 11 yaşındayken gözlerinden birini kaybeden Mehmet Tamdeğer büyük çalışma azmi sayesinde günümüzde Dünya’ca ünlü bateristlerin zillerini üretmektedir.
İt / Pooch Kurmaca, 16’42”, Türkçe, İngilizce alt yazı, Türkiye, 2016, Yönetmen: Osman Yazıcı
Özet: Ahmet, Faruk ile mülteci kaçakçılığı yapmaktadır. Faruk, arsaya gelen kamyonun arkasından bir mülteci alır ve yola koyulur. Faruk mülteciyi Ahmet’in evine getirir.
iz / The Trace Belgesel, 97’,Türkçe, Türkiye, 2016 Yönetmen: Hakan GÜRER
Özet: 1980 darbesi sonrası, uygulamalarıyla en çok skandal yaratan  “Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi” eşi görülmemiş işkence yöntemleriyle, 29 Nisan 2008’de The Times’ın “dünyanın en kötü 10 cezaevi”listesine girdi. ‘İZ’, yaşananları tanıklarla bizlere aktarıyor.
Kamyon / Truck  Belgesel, 20’32’’, Türkçe, İngilizce alt yazılı, Türkiye, 2017 Yönetmen: Burak Türten
Özet: Kamyon belgeselinde kamyoncuların gerçek yaşamları, duygusal durumları ve yaşadıkları zorluklar doğrudan kendi izlenimleri ile anlatılmaktadır.
kara atlas / Dark Atlas Belgesel, 66’,Türkçe, İngilizce alt yazılı, Türkiye, 2016 Yönetmen: Umut VEDAT
Özet: Kara Atlas, Yırca’dan Şırnak’a kömür santrallerine karşı yürütülen mücadeleleri anlatıyor. Farklı coğrafyalardan yükselen  seslerin ortaklığını, yaşamlarımıza sahip çıkarken farklı dillerde nasıl aynı şeyi söylediğimizi bizlere duyumsatıyor.
Kibar Feyzo / Polite Feyzo Kurmaca, 91’, Türkçe, Türkiye, 1978 Yönetmen: Atıf Yılmaz
Özet: Feyzo askerden döndüğünde ilk aşkı ve yıllardır sevdiği kadın olan Gülo'yu babasından istemeye karar verir. Gülo köyün ağası Maho Ağa'nın kızıdır ve Maho Ağa kızını en çok başlık parası verenle evlendirecektir.
Kuşlar bile severdi benim annemi /  Even Birds Loved My Mother Belgesel, 72’, Türkçe, Türkiye, 2016 Yönetmen: İlker Kılıç, Gökhan Çakır
Özet: Bu belgesel, 10 Ekim Ankara katliamında hayatını kaybedenleri tanımak, anılarını yaşatmak üzere oluşturulan ‘’Barış Belgeselleri Kolektifinin’’ ürünlerinden biridir.
Kutup Yıldızı / polaris Belgesel, 63’42, Türkçe, Türkiye, 2017 Yönetmen: Şaban Karayeli
Özet: 2013 Haziran’ındaki Gezi Direnişi ile 1984 Haziran’ındaki “Ölüm Orucu” arasında ağaç ve kökleri gibi bir ilişki kuran belgesel, ’68’den başlayan ve 12 Eylül’ün ağır yıllarına uzanan yoğun bir süreci, Türkiye Devrimci Hareketi’nin iz bırakmış önderlerinden olan Mehmet Fatih Öktülmüş’ün şahsında anlatmaktadır.
La Nouvelle Guerre des boutons / Düğmeler Savaşı Kurmaca, 100’, Fransızca, Türkçe alt yazılı, Fransa, 2011 Yönetmen: Christophe Barratier
Özet: 2. Dünya savaşı yıllarında işgal altındaki Fransa’da; Lebrac, iki karşıt çocuk çetesi arasındaki savaş oyununun başını çekmektedir. Aynı zamanda, Lebrac, yerel Nazi sempatizanları tarafından keşfedilme tehlikelisi yaşayan Yahudi bir kızdan hoşlanmaktadır. Lebrac ve kasabada yaşayanlar için harekete geçme zamanıdır…
LUDLOW, “Greek Americans in the Colorado Coal War” / Ludlow Katliamı: Colorado Kömür Savaşında Yunan asıllı Amerikalılar Belgesel, 72’, İngilizce, Türkçe altyazılı, ABD, 2016 Yönetmen: Leonidas Vardaro
Özet: Belgesel 20 yy’nin başında, Yunanlı göçmenlerin, Amerika Birleşik Devletleri, Colorado’daki kömür madenlerde insanlık dışı koşullar altında  çalışmasının ve 22 ayrı ülkeden gelen diğer göçmen işçilerle örgütledikleri, Amerikan işçi tarihinin gurur kaynağı “Colorado Coal War - ” grevininin öyküsünü anlatır. 1913’te barışçıl başlayan grev, 1914 Nisan’ında  Ludlow katliamı ile son  bulur. 
Major! / Major! Belgesel, 95’, İngilizce, Türkçe altyazılı, ABD, 2015 Yönetmen: Annalise Ophelian
Özet: Film Stonewall İsyanı’nın veteranlarından, Attica Devlet Hapishanesi’nde yatmış, eski seks işçisi, topluluk önderi ve insan hakları aktivisti olan Miss Major’un hayatını keşfediyor. Topluluğundaki birçok insan için o sadece “Anne”. Coşkulu karakteri, etrafında polis ve hapishane vahşetine karşı örgütlenip mücadele edenlere güç katıyor.
Mara / Mara Kurmaca, 10’, Kürtçe, Türkçe altyazılı, Türkiye, 2016 Yönetmen: Ciwan Zengin
Bir annenin faili meçhul cinayete kurban giden oğlunun ardından toprağa ağıtlar yakarak teselli bulmaya çalışması…
Merci Patron Belgesel, 90’, Fransızca, Türkçe alt yazılı, Fransa, 2016 Yönetmen: François Ruffin
Özet: François Ruffin’ın çektiği bu belgesel, Fransa’nın sermaye devi LVMH (Louis Vuitton Moët Hennesy) holdinginin patronu Bernard Arnault’nun imparatorluğunun yalan, sömürü ve haksızlık üzerinde yükseldiğini açık eder. Film, Fransa "Nuit Debout" (Gece Ayakta) hareketinin başlamasında önemli bir rol oynar
Mesai / Shift Kurmaca, 7’ 06’’,Türkçe, İngilizce alt yazılı, Türkiye, 2014, Yönetmen: Burcu Erdem
Özet: Büyük binalar, AVM’ler, yollar, köprüler. Tüketerek yaşadığımız dünyada ışıltılı, yüksek, modern yapılar ve ölen işçiler... Film, 2 yıl önce Marmara Park AVM’nin inşaatı sırasında, çadırda yanarak ölen işçilerin anısına çekilmiştir.
Mükemmel Bir Gün / A Perfect Day Kurmaca, 5’, Sessiz film, Türkiye,  2014 Yönetmen: Oğuzhan Kaya
Özet: Doğadan uzak bir şehirde, bir adam sabah uyanır, kahvaltısını yapar ve mükemmel bir güne başlar.
Neredesin Arkadaşım ?/ Where are you buddy? Belgesel, 25’ ,Türkçe, İngilizce alt yazılı,Türkiye,  2017 Yönetmen: Kazım Kızıl
Özet: Bu belgesel; tarlalarda çalışan çocukların öykülerini dinlemeyi, çocukluk ve çalışma dünyası arasında kurdukları ilişkileri gözlemlemeyi amaçlıyor.  Film aynı zamanda çocukların çalışma koşullarına da tanıklık ediyor.
Off Frame a.k.a. Revolution Until Victory / Zafere Kadar Devrim Belgesel,62’, İngilizce, Türkçe altyazılı, Filistin - Fransa, 2015 Yönetmen / Director: Mohanad Yaqubi
Zafere Kadar Devrim, Orta Doğu’da militan sinemanın tarihi ve gelişimini anlatır. 
Oyun İçinde Oyun / The Nested Game Kurmaca,15’45’’, Türkçe, İngilizce alt yazılı, Türkiye, 2017 Yönetmen: Suat Eroğlu
Bir masanın etrafına toplanmış mahallenin büyük abilerinin oynadığı, yalan ve hilelerle
dolu, adil olmayan bir oyunun hikayesi... Oyun içinde oyun…
Önce Çocuklar ve Kadınlar / Woman and Children First Deneysel, 4’13’’,Türkiye, 2017 Yönetmen: Engin Türkyılmaz
Film, IŞİD lanetinin çocuklar ve kadınlar üzerinde yaşattıklarının bir bölümünü konu alıyor.
Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi /  Audience Emancipated: The Struggle for the Emek Movie Theater Belgesel, 48’, Türkçe ve İngilizce, İngilizce alt yazılı, Türkiye,2016 Yönetmen:Emek Bizim İstanbul Bizim inisiyatifi
Film, kamu yararı ve kentlilerin söz hakkı hiçe sayılarak yıkılan ve yerine AVM yapılan Emek Sineması için verilen mücadelenin kaydını tutuyor
Paris Rebelle / Paris İsyanda Belgesel, 48’52, Almanca ve Fransızca, Türkçe alt yazılı, Almanya, 2016
Yapım: North East Anfita & Lefte report

Özet:
Film Paris’teki anti – faşist hareketi anlatır. “Kavga devam ediyor” adlı belgesel filmin devamı niteliğindedir.
Prova d'orchestra / Orkestra provası Kurmaca, 70’, İtalyanca, Türkçe Alt yazılı, İtalya, 1978 Yönetmen: Federico Fellini
Özet: Orkestra, antik bir kilisede prova yapmak üzere bir araya gelir.  Bir TV belgesel ekibi ise, orkestrayı meraklı gözleri ile izlemektedir.  Fakat orkestrada bir ayaklanma başlar.
Rüzgarda Salınan Nilüfer / Swaying Waterlilly  Kurmaca,108’, Türkçe, Türkiye, 2015 Yönetmen: Seren Yüce
Handan yazar olan arkadaşı Şermin'e özenir ve yazarlığa niyet eder. Bu arzu zamanla kıskançlığa dönüşerek iki aile arasındaki dengeyi bozmaya başlar.
Soğan / Onion Kurmaca, 14’, Türkçe, İngilizce alt yazılı, Türkiye,2016 Yönetmen Ozan Çağlar
Yılmaz, bir börek salonu için evinin bahçesinde soğan rendeleyerek geçinmektedir. İşi zamanla komşuları ve Yılmaz arasında bir inat konusuna dönüşür
Son Nefes / Dying Breath Belgesel, 41’, Türkçe, İngilizce alt yazılı, Türkiye,2016 Yönetmen: Ömer Akbaş
Soma maden faciasının ardından geride kalanlar...Tek dertleri: Bundan sonra iş kazalarının olmaması! Hepsinin ortak amacı: hesap sormak!
Tahir Elçi / Tahir Elçi Belgesel, 10’25”’, Türkçe ve Kürtçe, Türkiye, 2016 Yönetmen: Ümit Kıvanç
2015’te suikaste kurban giden aktivist hukukçu Tahir Elçi anısına…
Takva / Takva: A Man's Fear of Good Kurmaca, 96’,Türkçe,Türkiye,2005 Yönetmen: Özer Kızıltan
İnanışı gereği münzevi bir yaşam süren Muharrem, bağlı olduğu tarikatın mülk kiralarını toplamakla görevlendirilir ve birdenbire bambaşka bir dünyanın içine girer.
Tereddüt  / Clair Obscur  Kurmaca,105’, Türkçe, Türkiye, Polonya, Fransa, Almanya Yönetmen:Yeşim Ustaoğlu
Tereddüt, farklı deneyimden, kültürden ve sosyal sınıftan gelmiş iki kadının yollarının kesişmesi ve bu farklılıklara rağmen ortak bir açmazın içinde olduklarını fark edişlerini anlatır.
Üçyüzbir/Three hundred one Belgesel, 28, Türkçe, İngilizce alt yazılı, Türkiye, 2016 Yönetmen: Alican MANSUROĞLU
Bu film,301 Maden işçisinin hayatını kaybetmesine neden olan Soma Maden katliamını anlatıyor.
Uzaktaki Kadın / Away From Her Belgesel,14’,Türkçe,İngilizce alt yazılı, Türkiye,2017 Yönetmen: Özgür DEMİRCİ
Küçük bir balıkçıda aşçılık yapan bir kadının hayatı,hayatını devam ettirebilmek için sekiz senedir yaptığı ek işi anlatıyor
Viome: Next Stop Utopia / Gelecek Durak Ütopya : Ütopya  Belgesel, 91’, Yunanca, Türkçe alt yazılı,Yunanistan, 2015 Yönetmen: Apostolos Karakasis
Viome adlı fabrika kapatıldığında, bir grup işçi fabrikayı işgar eder ve doğrudan demokrasi ilkelerine dayanarak işletme girişiminde bulunurlar
Winter of the Geranium  / Sardunyanın Kışı Belgesel, 17’, İran Azeri Türkçesi, Türkçe alt yazılı, İran, 2013 - 2016 Yönetmen: Leyla Ahadi
Film, İran, Erdebil yakınlarında bir köyde, bir gün okuldan eve dönerken 30 yaşında bir adam tarafından, evliliğe zorlanmak için kaçırılan Fatma adlı 13 yaşında bir kızın yaşamını anlatıyor.