9.İşçi Filmleri Festivali 14-18 Kasım tarihlerinde Antalya’da

9.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, Muratpaşa Belediyesi’nin desteğiyle 14-18 Kasım 2014 tarihleri arasında Antalyalı sinemaseverlerle buluşuyor. “Her Yer Festival Her Yer Direniş” teması ile programını oluşturan festivalin ana karakterleri Karagöz ve Şarlo bu yıl yanında iki tanıdık dostla Haziran Direnişi’ne selam veriyor.

 

Aydan Çelik’in illüstrasyonları ile V For Vendetta filminin karakteri Guy Fawkes’ın maskesi ve Haziran Direnişi’nin sembollerinden Kırmızılı Kadın, Karagöz ve Şarlo ile beraber dünyadan direniş filmlerini, Gezi filmlerini ve emekçilerin öykülerini festivale taşıyor.

 

Festivalin afişi ayrıca Aydan Çelik’in Saat Kulesi ve Yivli Minare çizimleriyle Antalyalı oldu.

 

Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan festivalin Antalya Düzenleme Komitesi’nde bu yıl Muratpaşa Belediyesi, Halkevleri, DİSK, KESK ve Antalya Tabip Odası yer alıyor.

 

Festivalin açılışında emek ödülleri sunulacak

 

9.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Antalya Açılış Töreni, 14 Kasım Cuma günü saat 19:00’da Muratpaşa Belediyesi Hizmet Binası’nda yapılacak.

 

Festival kapsamında bu yıl iki emek ödülü sunulacak. Soma’daki maden faciasında eşini kaybeden Naciye Kaya’ya, yitirdiğimiz 301 maden işçisinin anısına; sendikacı Abdülkadir Güler’e, sendikal mücadeleye katkıları nedeniyle “Emek Ödülü” verilecek.

 

İlke Türkdoğan ve Music Workers ise, festivalin açılışını müzik dinletisi ile renklendirecek.

 

“Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” ‘Diren Sinema’

 

Festival açılışını Türk sinemasının 100. yılını da kutlayacağı 14 Kasım’da yapacak ve Reyan Tuvi’nin yönettiği “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” açılış filmi olarak gösterilecek. 51.Altın Portakal’da Ön Jüri tarafından yarışma filmi olarak seçilmesine rağmen, TCK’nın bazı maddeleri gerekçe gösterilerek yarışma dışı bırakılan film, farklı yaşam tarzlarına ve ideolojilere sahip insanların yeryüzünü nasıl hayal ediyorlarsa Gezi’de de öyle bir dünya kurmak için verdikleri mücadeleyi anlatıyor.

 

Sansürün meşrulaştırılması ve filmlerin TCK’nın maddelerine göre değerlendirilmesi gerekçesiyle, 51. Altın Portakal’ın Belgesel Yarışması’nda yer alan filmlerin büyük bir çoğunluğu yarışmadan çekilmiş ardından Festival Yönetimi tarafından Belgesel Yarışması iptal edilmişti.

 

Yönetmenlerle söyleşiler

 

9.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Antalya Programına belgesel film yönetmenleri Reyan Tuvi, Güliz Sağlam, Yasin Semiz ve Suat Eroğlu da katılacak. Yönetmenler filmlerinin gösteriminin ardından sinemaseverlerle söyleşi yapacak.

 

Festivalin 15 Kasım Cumartesi günü saat 14:00’da Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’ndaki film gösterimlerinin ardından yönetmenlerin katılımıyla söyleşiler yapılacak. Güliz Sağlam, yönetmenliğini yaptığı “Tepecik Hayal Okulu”nun gösteriminin ardından, Suat Eroğlu “Fıtrat”, Yasin Semiz ise “Eymir Neden Paylaşılamadı” filminin gösteriminin ardından sinemaseverlerle söyleşi yapacak.

 

Reyan Tuvi ise, 16 Kasım Pazar günü saat 18:00’de KESK Antalya Eğitim Sen Terası’nda yapılacak gösterimin ardından sinemaseverlerle bir araya gelecek.

 

14 salon, 54 film, 107 gösterim

 

9.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Antalya Programı kapsamında 14 merkezde, 107 film gösterimi yapılacak, 54 film ücretsiz olarak izleyici ile buluşacak.

 

Sendika.Org/Antalya