Çanakkale, İşçi Filmleri Festivali’ne yürüyüş ve konserle başladı

Bu sene Çanakkale’de ilk defa düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali açılışını fotoğraf sergisi, yürüyüş ve Praksis grubunun konseri ile yaptı

çanakkale_2014_iff (1)

Bu sene Çanakkale’de ilk defa düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin açılışı yürüyüş ve ardından konser ile yapıldı.

İşçi Filmleri Festivali’nin Çanakkale ayağı için yürüyüş öncesinde Kepez Nikah Salonu’nda, Aykan Özener’in “Balık Sırtında Yaşamlar 2: Kepez Balıkçıları” konulu fotoğraf sergisi düzenlendi. Fotoğraf sergisinin ardından İskele Meydanı’nda bir araya gelen yaklaşık 250 kişi, Kordon boyu, Çarşı Caddesi, Atatürk Caddesi boyunca Morabbin Parkı’na kadar Praksis grubunun canlı müziği eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdi.

çanakkale_2014_iff (2)

Çanakkaleliler, yürüyüş boyunca Ermenek ve Soma’daki maden katliamlarında ölen işçiler ve IŞİD’in saldırılarına karşı on günlerdir süren Kobanê Direnişi için “Her yer Kobanê, Her yer festival, her yer direniş”, “Maden işçisi, yalnız değildir” sloganlarını attı. Praksis grubu da yürüyüş boyunca müzikleriyle Çanakkalelilere eşlik etti.

Morabbin Parkı’nda tamamlanan yürüyüşün ardından, Praksis grubu burada Çanakkalelilere konser verdi. Konser boyunca Ermenek, Soma ve Kobanê şarkılarla selamlandı. Çanakkalelilerin sloganlarla eşlik ettiği konser “İsyana Gerek Var, Devrime Gerek Var” şarkısı ile sonlandırıldı.

İşçi Filmleri Festivali’nin Çanakkale ayağı 2-7 Kasım tarihleri arasında 3 farklı noktada yapılacak film gösterimleriyle devam edecek.

çanakkale_2014_iff (3)çanakkale_2014_iff (4)çanakkale_2014_iff (5)