11. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Antakya Programı Açıklandı

11. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 16- 18 Aralık tarihleri arasında izleyicilerle buluşuyor! 

“Barbarlığa Karşı Umut Öyküleri” teması ile yapılan festivalde toplam 60 film gösterilecek.

Gazetelerin kapatılıp gazetecilerin tutuklandığı, ifade özgürlüğünü sınırlayan yekpare ve ceberut bir devlet yapısının kültür sanat üreticilerini hedef haline getirdiği, KHK’lerle muhalefetin sindirildiği bir dönemdeyiz.  

Gericiliğin bir devlet biçimi olarak halka empoze edildiği, şort giydiği için toplu taşıma araçlarında kadınların tekmelendiği, sabah yürüyüşlerinde dövüldüğü,kız çocuklarının cemaat yurtlarında  ölüme terkedildiği ve maden işletmelerinde ihmalsizlik sonucu onlarca işçi cesetinin haftalarca yer alında kaldığı bir dönemdeyiz. 

Her an nerede patlayacağını bilemediğimiz, sokağa çıkmaktan korktuğumuz ve bombalarla yaşamaya alıştırıldığımız bir dönemdeyiz. 

Türkiye’de sanatını özgürce kamu ile paylaşmak zorlaştı, işten atılan tiyatroculardan sonra sansür ve yasaklar hayatımızın olağan parçası haline geldi. 15 Temmuz “Darbe Girişimi” bahanesiyle başlatılan “olağan üstü” uygulamalar ile; heykeller kırılıyor, kültür merkezleri operasyona uğrayıp kırılıp dökülüyor, resim galerileri ve halk festivalleri basılıyor, sokak tiyatroları saldırıya uğruyor, sanat dergileri ve gazeteler kapatılıyor. Sanat insanları, öğretim üyeleri ve yazarlar gözaltına alınıyor. Öğretmenler açığa alınıyor, ihraç ediliyor. 

Kavafis, “Barbarlar Geliyor” isimli şiirini “Peki, biz ne yapacağız şimdi barbarlar olmadan?/Bir çeşit çözümdü onlar sorunlarımıza” diyerek bitirir. Kavafis’in beklenen barbarları, tam da bir barbarlık çağının içinde olduğumuzu görmememizi sağlarlar. Elbette bizim değil, bizi yönetenlerin, baştan ayağa kokuşmuş, yolsuzluk ve zulme batmış yönetimlerin halklarına söylediği bir yalandır: “Barbarlar geliyor.”

Ama her şey son derece görünür. 20. yüzyılın son on yılından itibaren tüm toplumsal ilişkilerin piyasa ilişkilerine tabi kılındığını, kâr arayışıyla doğal kaynakların talan edildiğini, eşitsizliğin arttığını, bu eşitsizliğin yarattığı şiddeti, şiddetin tüm dünyayı ama en çok da içinde yaşadığımız coğrafyayı teslim aldığını gördük. 

Irak’ı Suriye’yi, tecavüzcüler ve barbarlar ordusu IŞİD’i, Şengal’i, Kobane’yi... Roboski’yi, Soma’yı, Cizre’yi, Sur’u, Reyhanlı’yı, Diyarbakır’ı, Suruç’u, Ankara’yı, İstanbul’u... Kadın cinayetlerini, tecavüzleri, çocuk istismarını... Saymaya kalkınca insanın nefesi kesiliyor... Derin bir güvensizlik ve güvencesizlik duygusu geleceğimizin üzerine karanlık bir gölge olarak çöküyor. 

Uluslararası İşçi Filmleri Festivalinde gösterime sunulan 60 film ile, içinde yaşadığımız barbarlığı eleştirel olarak sorgulayan, bu sorgulamanın sonucunda yaratılabilecek alternatifler için gereken argümanları ve kanıtları sağlayan, biz gerçek dünyanın insanlarına bu alternatifleri tasarlamak ve kolektif olarak örgütlemek için bir başlangıç olabilecek umudu var eden filmler ile, izleyicilerimizi “barbarlık” yerine daha “insanca bir geleceği” tahayyül etmeye çağırıyoruz.

Hatay’da Defne Belediyesinin katkılarıyla, Disk/Genel-İş Hatay Şb.,Kesk/Ses Hatay Şb., Kesk/Bes Hatay Temsilciliği, Kesk/Tarım Orkam Sen Hatay Temsilciliği, Hamok, Alikev, Halkevleri ve Sendika.Org tarafından düzenlenen 11. Uluslararası İşçi Filmeleri Festivalinin açılış gecesi 16 Aralık Cuma günü saat 18.30 da Hatay Kültür Merkezi’nde yapılacak. 

Açılış gecesinde yönetmenliğini Emine Emel Balcı’nın yaptığı, 2015 Türkiye-Almanya yapımı, tekstil atölyesinde çalışan bir kadın işçinin hayatta kalma, özgürleşme ve birey olma hikâyesini konu alan “Nefesim Kesilene Kadar” filmi Hatay’lı izleyicilerle buluşacak. 

Festival kapsamında 17 Aralık Cumartesi günü saat 15.00 da Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aziz Çelik ile Disk Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu’un katılımıyla “Güvencesizlik” konulu bir panel de yapılacak. 

Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan, ücretsiz ve sponsorsuz olarak gönüllülerin emeği ile yapılan festival süresince; 18 adet uluslararası, 42 adet de Türkiye’den olmak üzere toplam 60 adet uzun ve kısa kurmaca, belgesel film seyirciyle buluşacak.