11. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Bursa Programı Açıklandı

Emeğin öyküsünü onlarca kentte, binlerce seyirciyle buluşturan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bu yılki teması 'Barbarlığa Karşı Umut Öyküleri' ile 11. yılında Bursa'da da perdelerini açıyor. 24-28 Aralık tarihleri arasında Bursa'da gerçekleştirilecek festival kapsamında 13 salonda 40 film ücretsiz olarak, gönüllülerin emeğiyle izleyicisiyle buluşturulacak.

Savaşın, katliamların ülkesi haline getirildiği bir dönemde barış umudu içinde yaşamı savunanların festivali olan Uluslar arası İşçi Filmleri Festivali Bursa'da 24 Aralık Cumartesi akşamı Bursa Akademik Odalar Birliği'nde Şafak Pavey'in sunumuyla 'Geride Kalanlar'  filmi ile açılışını yapıyor. Banu Güven'in konuk olacağı gecede Feryal Öney'de şarkılarıyla sahne alacak. 

Festival kapsamında  25 Aralık Pazar günü saat 15.00'te AS-DER'de 'Cerattepe'den Uludağ'a Talana Karşı Doğal Olarak Direniş' ve 27 Aralık Salı günü saat 19.00'da BAOB'da 'Medyadaki Dönüşüm ve Halkın Haber Alma Hakkı' başlıklı iki panele de ev sahipliği yapılacak. 'Cerattepe'den Uludağ'a Talana Karşı Doğal Olarak Direniş' panelinde Cerattepe direnişinden tanıdığımız Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan'ın, HES'lere karşı mücadelede yer alan Derelerin Kardeşliği Platformu Temsilcisi Taylan Kaya'nın ve Bursa'daki çevre mücadelesi öncülerinden Doğader Başkanı Murat Demir'in katkılarıyla doğa mücadelesi ele alınacak. Gazetelerin sansürlendiği, gazetecilerin tutuklandığı bir dönemde 'Medyadaki Dönüşüm ve Halkın Haber Alma Hakkı' paneliyle de Prof. Dr. Kayıhan Pala'nın moderatörlüğünde Cumhuriyet Gazetesi'nden Erdem Gül, Evrensel'den Meltem Akyol ve DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren'in katılımıyla haber alma hakkı da tartışmaya açılacak.

Festivalin Bursa düzenleyicilerinde Nilüfer Belediyesi, Mudanya Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi, KESK Bursa Şubeler Platformu, DİSK Birleşik Metal-İş, Türk-İş Yol-İş Bursa 1 No' Lu Şube, Türk-İş TÜMTİS, Bursa Tabip Odası, Bursa Barosu, BSMMMO, Kimya Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Doğader, Koza Dağcılık, Bursa Halkevleri yer alıyor. 

Sanat Mahal, Aykırı Sinema, Anadolu Kültür Dayanışma Derneği (Panayır Cemevi), Bursa Dersimliler Derneğ, As-Der,  Bursamuhalif.com, Kestel Hacı Bektaş-i Veli Kültür Tanıtım Ve Sosyal Yardımlaşma Derneği'nin desteklediği festival 28 Aralık Çarşamba günü sona eriyor.